Vláda odmítla Babišův návrh na zmrazení platů. »Jsou to papaláši a jde jim jen o sebe,« reagoval expremiér

Čtyřkoaliční kabinet Petra Fialy (ODS) nepřekvapil. Dle očekávání dnes na svém zasedání zaujal negativní postoj k návrhu expremiéra a šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše, který navrhuje pětileté zmrazení platů vrcholných politiků.

»Je to nesystémové a populistické opatření, které by mělo z následek ještě větší skok u platů politiků, takže by to České republice více uškodilo, než aby jí to pomohlo,« konstatoval na dnešní tiskové konferenci ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

»Vláda odmítla můj návrh na zmrazení platů politiků na 5 let. Jak jinak. Vysmívají se všem. Policistům, kteří teď protestují, učitelům, jimž slibovali 150 % průměrné mzdy a místo toho jim platy klesly na 113 %. Živnostníkům, rodinám i důchodcům. Jsou to papaláši a jde jim jen o sebe,« uvedl k tomu dnes na Facebooku expremiér Babiš.

»Jenom odrbáváte lidi, berete nehorázné peníze. Chcete si navyšovat platy? Vy se nestydíte?« řekl již dříve na adresu současné koalice Babiš.  »Tři sta tisíc pro Pekarovou je málo? Proč má Sněmovna navýšení rozpočtu na příští rok 200 milionů? A pan premiér má vyšší rozpočet úřadu vlády o 500 milionů, než jsem měl já. Ať jdou příkladem. Jenom lžou, mlží a jsou tam, protože jsou na vrcholu své kariéry a mají všechno zdarma,« shrnul expremiér.

Nastavením platů poslanců, senátorů, členů vlády, prezidenta, soudců a dalších vysokých funkcionářů se politické elity zabývají údajně na základě květnového verdiktu Ústavního soudu. Ten koncem letošního května zrušil počínaje rokem 2025 zákonný koeficient nutný pro výpočet platů nejen vrcholných politiků, ale i soudců či státních zástupců podle průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství, a to pokaždé za předloňský rok. 

»Je také pravda to, a potvrzují to i všichni experti na ústavní právo, že platy politiků mohou poslanci a senátoři nastavit dle svého uvážení a není zde žádná povinnost jejich navázání na platy soudců. Proto navrhujeme ‚zmrazit‘ platy politiků do konce tohoto volebního období na jejich letošní výši, a to pevnou částkou tzv. platové základny,« prosazuje zmrazení, ačkoli jiné než dnes bylo zamítnuto expremiérovi Babišovi, také hnutí SPD.

»Za dobu Fialovy vlády klesly reálné příjmy českých občanů na úroveň začátku roku 2019 a jejich životní úroveň se stále propadá. Zvyšovat za této situace platy politiků považujeme za amorální drzost Fialovy vlády,« porovnal šéf SPD Tomio Okamura.

Vláda předložila dolní komoře parlamentu novelu, podle níž by platy meziročně vzrostly o zhruba 6,9 procenta. Plat řadového poslance a senátora by tak příští rok činil 109 500 Kč měsíčně, což představuje nárůst o 7100 korun, prezident republiky by pak bral o 23 800 korun více než nyní – konkrétně tedy 365 tisíc.

»Když se organizaci nedaří, tak si její vedení nemůže přidávat. Když sestoupíte z 1. do 2. ligy, musíte tým vyměnit, a ne mu navyšovat peníze!« použil bonmot šéf stínové vlády ANO Karel Havlíček.

Proti jsou také odbory. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se již dříve nechal slyšet, že je neakceptovatelné, aby byl rozdílný růst pro ústavní činitele než pro zaměstnance. Ti by měli dostat přidáno od příštího roku částku 1400 Kč.

(pk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Aby se zmenšilo množství těch, kteří jdou do politiky pro peníze, by měli politici mít zachován takový příjem, jaký měli před svým vstupem do politiky: lékař plat lékaře, učitel plat učitele, traktorista plat traktoristy, soukromému podnikateli, který přestal se vstupem do politiky podnikat, by měl mít refundován jeho předchozí zdaněný příjem, nezaměstnaný podporu v nezaměstnanosti po celou dobu vykonávání mandátu v plné výši. Stejně tak ten, který dosud nikdy nepracoval.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy