Astronomové ze Spojených států a Evropy naznačují, že velké množství velkých spirálních galaxií objevených teleskopem James Webb v raném vesmíru zpochybňuje obecně přijímanou teorii jejich vzniku, která předpokládá důležitou roli temné hmoty při vzniku prvních »zárodků« galaxií. Informovala o tom tisková služba Case Western Reserve University (CWRU).
»Astronomové přišli s temnou hmotou, aby vysvětlili, jak se rovnoměrně rozložená hmota v raném vesmíru vyvinula v soubor velkých galaxií a dutin, které je oddělují. Teorie postavená na této myšlence říká, že všechny velké galaxie vznikly růstem velmi malých shluků hmoty v raném vesmíru. Tato představa neodpovídá tomu, co vidíme na snímcích z teleskopu James Webb,« uvedl profesor Stacey McGaw z CWRU.
Jak vysvětlil McGaugh, podle současných představ kosmologů se první galaxie objevily ve vesmíru asi 300-400 milionů let po velkém třesku, kdy se jeho hmota stačila ochladit na teploty, při nichž mohou vznikat chladná oblaka plynu, v jejichž rámci vznikají hvězdy.
Astronomové původně předpokládali, že první galaxie ve vesmíru byly relativně malé a rostly pomalu. První snímky raného vesmíru, které získali Hubble a James Webb, ukázaly přítomnost neobvykle velkého počtu velkých spirálních galaxií srovnatelných velikostí s Mléčnou dráhou. Skutečnost jejich existence byla po několik let velkou záhadou a předmětem sporů mezi vědci.
Aby tyto spory vyřešil, připravil profesor McGaugh počítačový model raného vesmíru na základě těch snímků, které byly získány v posledních několika letech s pomocí teleskopu James Webb. Pomocí tohoto modelu vědci vypočítali proces růstu velkého počtu galaxií, přičemž se opírali jak o klasickou teorii temné hmoty (lambda-CDM), tak o její alternativu, tzv. modifikovanou teorii newtonovské dynamiky (MOND).
Výpočty, které vědci provedli, ukázaly, že lambda-CDM není schopna reprodukovat soubor malých a velkých galaxií, které byly v posledních několika letech objeveny na snímcích raného vesmíru získaných teleskopem James Webb. Naproti tomu teorie MOND si vedla mnohem lépe, což zpochybňuje tradiční představy o vzniku a růstu galaxií, uzavřel profesor McGough.
(cik, TASS)