Na právě probíhajícím sedmém ročníku čínského mezinárodního veletrhu dovozu (CIIE) zaznamenali vystavovatelé v americkém potravinářském a zemědělském pavilonu silný start a během hodiny po otevření pavilonu uzavřeli obchody v hodnotě přibližně 600 milionů amerických dolarů.
»Jsme tu teprve dvě hodiny a už jsme se setkali s velkým zájmem,« řekl Manuel Garibay, manažer průmyslového prodeje společnosti Royal Ridge Fruits, a dodal, že společnost se snaží navázat partnerství s čínskými dovozci, aby využila stále dynamičtější trh.
Navzdory náročnému globálnímu prostředí a nevýraznému hospodářskému oživení je CIIE, která se od roku 2018 koná jednou ročně, důkazem odhodlání Číny otevřít své dveře dokořán. Pozoruhodné je, že americké firmy jsou od prvního ročníku v čele, pokud jde o výstavní plochu a počet vystavovatelů.
Letos se v centru pozornosti veletrhu opět objevilo velké množství amerických podniků, včetně společností z žebříčku Fortune 500, jako jsou General Motors, Johnson & Johnson a Honeywell. Představily rozmanitou škálu výrobků, jako jsou potraviny, automobily, pokročilé inteligentní technologie, špičkové vybavení, zdravotnické přístroje a zdravotnické výrobky, což odráží velký zájem o průzkum čínského trhu.
»Obchod může pomoci vyřešit největší problémy, kterým svět čelí,« řekl Jason Hafemeister, zastupující náměstek pro obchod a zahraniční zemědělské záležitosti na americkém ministerstvu zemědělství. »Akce, jako je tato, která podporuje obchod, je skutečnou příležitostí.«
Třídicí robotické rameno je vystaveno na stánku společnosti DHL během sedmého ročníku veletrhu China International Import Expo (CIIE) ve východočínské Šanghaji, 5. listopadu 2024. (Xinhua/Chen Haoming)
Neodolatelný trh
V americkém pavilonu potravinářství a zemědělství se na ploše více než 240 m2 představuje 14 vystavovatelů, včetně zástupců jednotlivých států, národních obchodních asociací, výrobců potravin a exportních obalových společností. Představuje rozmanitost amerického zemědělství a potravinářského průmyslu a vystavuje řadu produktů, jako je hovězí maso, víno, brambory a krmivo pro domácí zvířata.
Steve Reinhard, předseda United Soybean Board (USB), sdělil agentuře Xinhua, že Čína je hlavním cílem vývozu americké sóji, na kterou připadá 54 % všech vyvezených sójových bobů z USA, a dodal, že americká sója patří mezi tři hlavní zdroje čínského dovozu sóji.
Reinhard uvedl, že USB podporuje volný obchod a je připraveno se více přizpůsobit čínskému úsilí o otevření.
Christopher Beros, ředitel Kalifornského vinařského institutu pro Velkou Čínu a jihovýchodní Asii, uvedl, že Čína je pro kalifornská vinařství důležitým a rostoucím zahraničním trhem. Poznamenal, že rostoucí náročnost čínských spotřebitelů vytváří více příležitostí pro kalifornské vinařské produkty.
Americký potravinářský gigant General Mills mezitím využije své účasti na veletrhu CIIE 2024 k prezentaci široké škály nových výrobků svých tří hlavních značek, a to Haagen-Dazs, Wanchai Ferry a Blue Buffalo.
»Čína je nenahraditelným motorem růstu a jedním z nejdůležitějších zahraničních trhů společnosti General Mills,« uvedl Su Qiang, prezident a generální ředitel společnosti General Mills China, s tím, že čínský trh má pro spotřebitelské společnosti velký potenciál vzhledem k »rostoucí střední třídě, prosperující digitální ekonomice, modernizaci průmyslu a ekologickým iniciativám«.
Americká zdravotnická společnost Abbott, která je čínským spotřebitelům známá svými výrobky pro kojence, se CIIE účastní již popáté. Vystavuje některé ze svých nejnovějších technologií a inovací v oblasti diagnostiky, zdravotnických prostředků, výživových produktů a léčiv.
»Čína je pro nás důležitým trhem,« uvedla Fanny Chen, viceprezidentka společnosti Abbott Core Diagnostics. »Je zde značná tržní příležitost a oceňujeme také zavedenou infrastrukturu přizpůsobenou čínskému trhu.«
Čína je v současné době druhým největším spotřebitelským trhem na světě a může se pochlubit skupinou obyvatel se středními příjmy, která přesahuje celkový počet obyvatel Spojených států.
Za posledních 45 let se dvoustranný obchod mezi Čínou a Spojenými státy zvýšil více než 200krát. Podle čínského ministerstva obchodu v Číně investovalo a působí více než 70 000 amerických společností.
Očekávání lepší budoucnosti
Na zahájení 7. ročníku CIIE premiér Li Čchiang prohlásil, že Čína je schopna podporovat zdravý a stabilní hospodářský růst, a dodal, že země ještě více otevře svůj obrovský trh.
Mnoho účastníků ze Spojených států na letošním CIIE ocenilo odhodlání Číny otevřít se a zároveň vyjádřilo své přání vzájemně výhodné spolupráce v kontextu globalizace.
Americká automobilka Ford se veletrhu účastní již sedmým rokem po sobě. Na jejím stánku přitahuje pozornost mnoha návštěvníků pestrá nabídka modelů automobilů, které vyzdvihují inovativní design a kvalitní zpracování.
Sam Wu, viceprezident společnosti Ford Motor Company a prezident a generální ředitel Ford China, uvedl, že účast společnosti na veletrhu vychází z jejího přesvědčení, že »spolupráce v globální ekonomice všechny posílí«.
Společnost GE Aerospace na svém stánku na veletrhu CIIE představuje model programu Revoluční inovace pro udržitelné motory (RISE), revoluční demonstrační iniciativu zaměřenou na vývoj udržitelnějších technologií motorů.
Xiang Weiming, viceprezident GE Aerospace a prezident GE Aerospace Greater China, uvedl, že společnost bude dále rozšiřovat své investice v Číně a využívat rostoucí příležitosti, které nabízí prosperující letecký trh v této zemi.
Stánek společnosti Johnson Controls o rozloze 300 metrů čtverečních je na veletrhu rozdělen na expozici nových produktů, expozici digitálních řešení a expozici chytrých měst.
»Čína je nejen klíčovým trhem a výrobní základnou, ale také celosvětově významným zdrojem ekologických inovací a udržitelného rozvoje. Čínské ekonomice plně důvěřujeme,« řekl Anu Rathninde, prezident společnosti Johnson Controls Asia Pacific.
Modernizace čínského zpracovatelského průmyslu a důraz na ekologický rozvoj jsou podle něj v souladu s cíli společnosti. „Společnost Johnson Controls bude i nadále plnit svůj dlouhodobý závazek vůči čínskému trhu.“
»Naše společnosti jsou v Číně kvůli Číně,« řekl Eric Zheng, prezident Americké obchodní komory v Šanghaji. »Čína musí hrát rozhodující roli při vedení procesu globalizace v nových desetiletích,« dodal Zheng.
Zheng zdůraznil význam komunikace mezi Spojenými státy a Čínou: »Je důležité, aby vlády USA a Číny koordinovaly svou činnost a spolupracovaly, aby jejich politika byla přínosná nejen pro tyto dvě země, ale také pro Asijsko-pacifickou hospodářskou spolupráci a celý svět.«
(Xinhua)
)))) Žhavé dívky na vás čekají na — Hot4.eu