Z člověka se stalo číslo v excelovské tabulce, vytýká vládě opozice

O sporné důchodové novele, kterou vládní koalice nazývá reformou, poslanci definitivně rozhodnou v pátek odpoledne. Zařazení pevného hlasování se v tomto volebním období stalo ze strany koaličních poslanců už tradicí. Opozice se proti tomu bouří, zájem vystoupit mají ještě více než čtyři desítky jejích poslanců. Je zřejmé, že ani v pátek dopoledne, kdy ještě bude probíhat debata, se všichni k vystoupení nedostanou.

O stanovení pevného času pro hlasování rozhodla dolní komora na návrh předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba. Ještě předtím opoziční kluby ANO a SPD zablokovaly koaliční návrh, aby se jednalo dnes až do večera. »Tím, že jste zavetovali návrh na jednání i po čtrnácté hodině, tak jste prokázali, že vám vůbec o diskusi nejde,« zdůvodnil poté svůj návrh na pevné hlasování Jakob. To bylo také jeho první dnešní vystoupení, i když jej opoziční poslanci od rána vyzývali, aby předstoupil a obhájil pozměňovací návrh, který předložil společně s předsedou poslaneckého klubu ODS Markem Bendou a který osekal náročné profese, které mají mít nárok na předčasný důchod bez jeho krácení.

»Pan poslanec Jakob není schopen tady prodiskutovat a obhájit svůj pozměňovací návrh a bude tady mluvit o tom, že nejsme ochotni diskutovat, když je tam přihlášeno 44 opozičních poslanců,« reagoval místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka (ANO). »Pojďte nám to vysvětlit,« vyzvala Jakoba také Jana Pastuchová (ANO). K výzvě se připojili i další opoziční poslanci.

Nakonec se k tomu Jakob přece jen odhodlal, i když nelze říct, že by pozměňovací návrh skutečně vysvětlil. »Mně je tady nasazováno, že jsem nějaký asociální ďábel, ale opak je pravdou,« prohlásil. Jeho zájmem prý je, aby byly důstojné důchody nejenom příští rok, ale dlouhodobě. »Důchodová reforma musí dávat ekonomicky smysl,« zdůvodnil předložení návrhu.

»Vy jste asociální ďábel na druhou. Kdybyste slyšel, jak o vás hovoří lidé, kterých se dotýká váš pozměňovací návrh, tak asociální ďábel je ještě slušné slůvko,« reagoval Hubert Lang (ANO). Podle něj byl Jakobův projev plytký a představoval »bezobsažné plácání«.

»Z člověka se stalo číslo v excelovské tabulce,« vytkl Jakobovi Juchelka.

»Vy jste neudělali nic, vám jsou ti lidé úplně ukradení,« reagoval Jakob na opoziční kritiku. Podle něj minulé vlády s ANO měly důchodovou reformu jako prioritu, ale ani ji nenavrhly, protože by opatření byla nepopulární.

Reforma neobsahuje prorodinná opatření

Předseda poslanců SPD Radim Fiala zopakoval, že SPD nikdy nepodpoří jakékoliv zvyšování hranice věku odchodu do důchodu ani zavedení přepočítávacího mechanismu, který by vedl k budoucímu poklesu důchodů vůči předchozí mzdě seniorů. »Obojí Fialova vláda předkládá a prosazuje,« zdůraznil Radim Fiala.

SPD podle něj předkládá alternativy budoucí podoby důchodového systému, způsoby a cesty k posílení jeho příjmové strany bez zvyšování daní a pojistného.

Vládní reformě vytkl mimo jiné to, že se nezabývá prorodinnými opatřeními. »Pokud se nebudou rodit děti, žádný průběžný důchodový systém nemůže fungovat,« řekl Fiala.

»V reformě chybí rozumná úprava penzijních fondů,« uvedla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Fondy podle ní zajišťují v zahraničí na rozdíl od Česka nejen důstojné stáří seniorů, ale pohánějí svými investicemi také ekonomický růst. Richterová znovu hájila pirátský návrh valorizace rodičovského příspěvku.

Také její vystoupení vyvolalo nesouhlasné reakce poslanců opozičního hnutí ANO. »Vy jste napáchali stejnou škodu jako tahle vláda za tři roky,« uvedla například Pastuchová.

Do důchodu v 67 letech

Podobně jako minulý pátek i dnes se jednání neslo především v podobě dvouminutových poznámek. Ve 14 hodin, kdy jednání skončilo, bylo v systému přihlášených ještě 43 opozičních poslanců, kteří mají zájem se k důchodové novele vyjádřit.

Ta předpokládá zejména další postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu a snižování výpočtu nových penzí. Opatření mají podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku důchodového systému. Opozice se změnami nesouhlasí a slibuje, že je za rok zruší, pokud se dostane do vlády.

K důchodové reformě se sešly tři desítky pozměňovacích návrhů a to i z koaličních řad. Patří k nim stanovení věkové hranice pro nárok na starobní důchod na 67 let. Původní vládní návrh s žádným stropem nepočítá. Opoziční ANO a SPD ale trvají na zachování nynějších 65 let. Sama koalice hledá shodu na předčasných penzích pro zaměstnance pracující v náročných profesích. Poslanci TOP 09 a ODS navrhli původní počet lidí s nárokem na dřívější penzi omezit na desetinu. Ministr práce Marian Jurečka z koaliční KDU-ČSL navrhuje, aby takovým zaměstnancům zaměstnavatelé povinně přispívali na penzijní spoření. S tím ale projednávaná novela nepočítá.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy