Se zájmem jsem si vyslechnul rozhovor Roberta Fica pro ruskou televizi Rossija-1. Je evidentní, že pan premiér chce dostát ústavnímu slibu vůči Slovensku jako mateřské zemi. Fico připomněl, že jeho návštěva Čínské lidové republiky je součásti strategického rozhodnutí Slovenska zajistit své zahraničně politické zájmy na všech úrovních.
Pokud jde o samotnou návštěvu Číny, očekávám, že kromě obchodních zájmů Slovenska dojde i na další ekonomicko-politické otázky, zejména týkající se stability a garance dosud uzavřených vztahů a jejich perspektivy. Klíčové jsou i bezpečnostní otázky, které se týkají problémů se sousední Ukrajinou, a jsem si jist, že Robert Fico využije projevu prezidenta Si Ťin-pchinga na zasedání BRISC a bude zjišťovat pozici země v Radě bezpečnosti OSN. Bez dalších návazností totiž není možné úspěšně využívat Nové hedvábné stezky, přičemž předmětem jednání logicky musí být i spolupráce Slovenska na třetích trzích, zejména těch, které leží na Nové hedvábné stezce. To podle mého názoru posílí roli Slovenska, ale i Maďarska v celé Evropě, protože jim záleží na bezpečných dodávkách surovin a zboží a také na odběru jejich výrobního programu do Číny.
Budu sledovat i další kroky, které se týkají zejména energetiky, protože ta je pro každou zemi rozhodující, a při rozvoji čínské kosmonautiky i případné vztahy mezi Slovenskem a Čínou v oblasti vědy a výzkumu zaměřeného na výzkum vesmíru a využívání kosmického prostoru k mírovým účelům.
Blokem Slovenska a Maďarska se vytváří významný prvek evropských zemí, jež jsou schopny komunikovat s takovou ekonomickou velmocí, jako je Čínská lidová republika. Pokud si toho nebudou všímat i ostatní evropští politici, Slovensko a Maďarsko toho určitě využijí ve svůj prospěch.
Poslední události ukazují Roberta FIca jako politika nejen slovenského a nejen evropského, ale i světového formátu.
Vojtěch Filip, předseda představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory