Objem světového obchodu se zbožím by měl v roce 2024 vzrůst o 2,7 %, uvedla Světová obchodní organizace (WTO) v aktualizované zprávě Global Trade Outlook and Statistics, která byla zveřejněna ve čtvrtek.
Tato předpověď je o něco vyšší než dřívější prognóza WTO z dubna, která činila 2,6 %.
Podle zprávy zaznamenal světový obchod se zbožím v první polovině roku 2024 vzestupný trend a vykázal meziroční nárůst o 2,3 procenta. Po tomto růstu by měla následovat další mírná expanze po zbytek roku a v roce 2025.
Globální růst reálného hrubého domácího produktu podle tržních směnných kurzů by měl v letech 2024 i 2025 zůstat stabilní na úrovni 2,7 %, uvádí zpráva.
WTO konstatovala, že do poloviny roku 2024 se inflace snížila natolik, že centrální banky mohly snížit úrokové sazby. Očekává se, že tento pokles inflace zvýší reálné příjmy domácností a povzbudí spotřebitelské výdaje, zatímco nižší úrokové sazby by měly povzbudit firmy ke zvýšení jejich investičních výdajů.
Zpráva také varovala, že rozdílné měnové politiky mezi hlavními ekonomikami by mohly vést k finanční volatilitě a posunům v kapitálových tocích v důsledku snižování úrokových sazeb centrálními bankami. Tato situace může ztížit obsluhu dluhu, zejména pro chudší ekonomiky.
„Pro rok 2024 očekáváme postupné oživení světového obchodu, ale zůstáváme ostražití vůči možným komplikacím, zejména vůči možné eskalaci regionálních konfliktů, jako jsou konflikty na Blízkém východě,“ uvedla generální ředitelka WTO Ngozi Okonjo-Iweala.
Dopad by mohl být nejzávažnější pro přímo postižené země, ale může mít také nepřímý vliv na globální náklady na energie a lodní trasy, uvedla a vyzvala k neustálému úsilí o podporu vzájemného globálního obchodu.
„Je nezbytné, abychom i nadále společně pracovali na zajištění globální ekonomické stability a udržitelného růstu, neboť ty jsou zásadní pro zvýšení blahobytu lidí na celém světě,“ uvedla.
Zpráva předpovídá pokles vývozu v Evropě o 1,4 % a pokles dovozu o 2,3 % v roce 2024. Na evropský vývoz má negativní dopad automobilový a chemický průmysl v regionu.
V Asii se pro letošní rok očekává růst vývozu o 7,4 %, což předčí ostatní regiony. Díky výrobním velmocím, jako jsou Čína, Singapur a Jižní Korea, se vývoz v regionu v první polovině letošního roku výrazně zvýšil.
Krátkodobý výhled obchodu se službami je optimističtější než výhled obchodu se zbožím, přičemž v prvním čtvrtletí roku 2024 byl zaznamenán osmiprocentní meziroční růst dolarové hodnoty obchodu s komerčními službami. Zpráva dodává, že statistiky naznačují, že tento relativně silný růst bude u obchodu se službami pravděpodobně pokračovat i ve druhém čtvrtletí.
(Xinhua)