Asie, která přispívá 60 procenty k růstu světové ekonomiky, je jasně hnací silou globálního hospodářství, uvedl Krishna Srinivasan, ředitel Asijského a tichomořského oddělení Mezinárodního měnového fondu (MMF).
»Toto je nejdynamičtější region světa. Má obrovské množství pracovní síly. Mnoho z této síly je také kvalifikovaná pracovní síla. Je to region, který je vysoce integrován do globálních dodavatelských řetězců. A konečně, je to region, který zaznamenal obrovský nárůst růstu produktivity,« řekl Srinivasan v rozhovoru pro agenturu Xinhua začátkem tohoto týdne.
»Z těchto tří důvodů tento region přispívá mnohem více než jiné regiony,« uvedl.
Ve své nejnovější zprávě o světovém hospodářském výhledu (WEO), která byla zveřejněna v úterý, MMF zachoval svůj odhad globálního růstu pro rok 2024 na úrovni 3,2 procenta, což je v souladu s projekcí z července. Na druhé straně se očekává, že rozvojová Asie poroste o 5,3 procenta.
»Rozvíjející se trhy v Asii přinášejí mnohem více než rozvinuté ekonomiky,« protože rozvinuté ekonomiky stále čelí zvyšování úrokových sazeb a slabé domácí poptávce, uvedl Srinivasan.
Poznamenal také, že region se bude muset v budoucnu vypořádat s riziky geoekonomické fragmentace, vlivu umělé inteligence (AI), vlivu změny klimatu a podobně. Zvláště znepokojivý je vliv geoekonomické fragmentace na Asii.
Podle odhadů MMF existovalo v roce 2019 zhruba 1 000 opatření omezujících obchod, ale v roce 2023 se jejich počet vyšplhal na 3 000. »Dochází k mnoha opatřením, která narušují obchod, což vede k větší fragmentaci,« uvedl Srinivasan.
»V regionu jako Asie, který z integrace regionálních dodavatelských řetězců těží nejvíce, znamená jakákoli fragmentace, že Asie riskuje nejvíce,« pokračoval.
Poznamenal, že dochází k redistribuci obchodu – například ekonomiky Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) těží v některých cílených sektorech z obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.
Nicméně, »z dlouhodobého hlediska všichni ztrácejí, protože dynamika globální ekonomiky klesá, globální produkce klesá,« uvedl.
S odkazem na výzkum MMF, který ukazuje, že na každé obchodní omezení, ať už jde o tarifní či netarifní bariéru, existuje 74procentní pravděpodobnost, že země budou reagovat odvetou, Srinivasan vyzval politiky, aby se zaměřili na způsoby, jak tato obchodní omezení omezit.
Úředník MMF uvedl, že Asijsko-pacifická hospodářská spolupráce (APEC) poskytuje velmi dobré fórum pro takový typ dialogu, jelikož toto seskupení 21 ekonomik tvoří významnou část globálního obchodu.
»Poskytuje tak ekonomické fórum, fórum pro dialog mezi zeměmi o tom, jak zmírnit tyto obchodní třenice a jak se zaměřit na multilateralismus, nebo jak v něm pokračovat,« uvedl.
Nejnovější zpráva WEO ukázala, že čínská ekonomika by měla v letošním roce růst o 4,8 procenta, což je o 0,2 procentního bodu méně než v předchozím odhadu.
Do budoucna, s ohledem na horší než očekávaná data HDP za třetí čtvrtletí a nedávno oznámenou podporu ze strany politik, to znamená, že »rizika jsou obecně vyvážená,« řekl.
Srinivasan zmínil, že mnoho opatření, která nedávno oznámily čínské úřady, je v souladu s doporučeními MMF v rámci zprávy z článku IV, ale stále je třeba větší fiskální podpory od centrální vlády k obnově sektoru nemovitostí.
(Xinhua)