Solární energie pohání ozelenění čínských pouštních krajin

Na okraji pouště Ulan Buh v severní Číně září na slunci řady fotovoltaických panelů. V létě je pod nimi a mezi nimi vidět množství rostlin. Tento nový projekt »fotovoltaiky a ekologického řízení« mění vzhled této suché krajiny, přidává živé odstíny modré a zelené k žlutému pouštnímu písku.

»Panely pohlcují sluneční světlo, což pomáhá snižovat odpařování z písku a vytváří příznivé prostředí pro pouštní rostliny, jako jsou saksaule. To pomáhá zmírnit proudění větru a písku,« uvedl Zheng Qian, ředitel ekologické společnosti realizující projekt v okrese Dengkou ve městě Bayannur v severní části Číny v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.

Výška panelů a prostor mezi nimi byl také zvětšen, aby byl zajištěn dostatek místa pro růst rostlin, uvedl Zheng.

Očekává se, že projekt po spuštění vyprodukuje 1,65 miliardy kilowatthodin elektřiny ročně s ročním výnosem 467 milionů jüanů (65,69 milionů amerických dolarů). Také sníží emise uhlíku o 1,72 milionu tun a každoročně ušetří 672 700 tun uhlí. Projekt, který pokrývá přibližně 26 000 mu (1 733 hektarů), vytvořil během fáze výstavby více než 4 000 pracovních míst.

V roce 1949 měl Dengkou pouze asi 50 000 stromů, zatímco 77 procent jeho území tvořila poušť. Během posledních několika desetiletí bylo zalesněno celkem 2,1 milionu mu půdy.

Vnitřní Mongolsko, největší a nejrozmanitější ekologická oblast v severní Číně, slouží jako hlavní linie obrany země proti písečným bouřím.

V posledních letech Vnitřní Mongolsko pokročilo v integrovaném rozvoji prevence desertifikace a rozvoji nových energií. Díky těmto snahám se očekává, že bude ošetřeno celkem 2,3 milionu mu desertifikované půdy a letos bude instalováno nové energetické zařízení s kapacitou 27,27 milionu kilowattů.

V okrese Shaya v prefektuře Aksu v severozápadní čínské autonomní oblasti Xinjang nalezla fotovoltaická společnost způsob, jak pomocí fotovoltaické energie shromažďovat vodu, což pomůže čistit fotovoltaické panely a podporovat růst pouštních rostlin.

Na severním okraji pouště Taklamakan, největší pouště v Číně, čelí Shaya výzvám při rozvoji fotovoltaického průmyslu.

Instalace panelů v poušti vyžaduje pravidelné odstraňování prachu, který se může nahromadit do několika centimetrů, uvedl Wang Zhijun, vedoucí projektu kontroly desertifikace ve fotovoltaické společnosti. Vegetace pod panely také potřebuje vodu.

Výzkumníci zjistili, že poušť obsahuje významné podzemní vodní zdroje. Ačkoli je voda velmi slaná, lze ji využít k zavlažování pouštních a solitolerantních rostlin.

Společnost se rozhodla využít fotovoltaickou energii k čerpání vody. Fotovoltaická pumpa dokáže zavlažovat 2 000 mu půdy při stavebních nákladech 215 000 jüanů. Ve srovnání s elektrickou pumpou, která zavlažuje stejnou plochu, se očekává, že taková pumpa ušetří v prvním roce 133 000 jüanů a od druhého roku 160 000 jüanů ročně.

Fotovoltaická zalesňování se primárně zaměřují na saksauly a červené vrby. Některé společnosti se snaží spolupracovat s fotovoltaickými společnostmi na inokulaci (očkování) kořenů saksaulů Cistanche deserticola, čínské byliny, k výrobě zdravotních produktů a čínského likéru.

V Aksu jsou letos plány na zkušební fotovoltaické zalesňování s Cistanche deserticola, rozšíření pěstování Cistanche deserticola o 20 000 mu a založení základnu pro produkci semen.

S pokroky ve vědě a inovacích se fotovoltaická kontrola desertifikace stává slibným přístupem k řízení desertifikace.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy