Tálibán opět podnikl kroky k dalšímu extrémnímu omezení žen v rámci svého výkladu práva šaría v Afghánistánu, tentokrát zakázal ženám »slyšet hlasy jiných žen« při modlitbě, jak se tento týden objevilo ve zprávách.
Chálid Hanafí, úřadující ministr ministerstva pro mravnost a ctnosti, to oznámil prostřednictvím zprávy zveřejněné na stránkách ministerstva na sociálních sítích, která však byla mezitím stažena, potvrdila agentura Associated Press.
»Dokonce i když se modlí dospělá žena a kolem ní prochází jiná žena, nesmí se modlit dostatečně hlasitě, aby ji slyšeli,« uvedl ve zprávě, o které deník The Telegraph napsal, že je »nesrozumitelná«.
Konkrétní podrobnosti zákazu zůstávají nejasné, protože ženy se již nyní nesmějí účastnit modlitebních akcí a mluvit na veřejnosti. Podle nového zákona, který ministerstvo vydalo v srpnu, musí být také zcela zahalené, včetně obličeje.
»Dospělé ženě je zakázáno recitovat verše Koránu nebo provádět recitace před jinou dospělou ženou. Dokonce ani zpěv takbíru (Alláhu Akbar) není povolen,« uvedl Hanafí ve zprávě, která byla údajně zveřejněna v pondělí. »Takže rozhodně není dovoleno zpívat.«
Zákaz veřejného vystupování prosazený v srpnu také znamená, že ženy mluvící uvnitř svých domovů by neměly být slyšet zvenčí.
Tento nejnovější zákaz je zřejmě pokusem zakázat ženám modlit se nebo používat výrazy jako »subhanalláh« – což je běžná fráze, která v podstatě znamená »Sláva Alláhovi« – i ve vlastních domovech, pokud se nacházejí před ostatními ženami.
Tálibán tvrdí, že tato extrémně represivní opatření vůči ženám jsou krokem, který jim má zabránit v »pokušení a svádění ostatních«, a ženy v Afghánistánu musí mít mužského opatrovníka, kdykoli opouštějí své domovy.
Ženy, u nichž se zjistí, že se těmto pravidlům vzepřely, jsou zatčeny a uvězněny.
V pondělí byla v OSN zveřejněna zpráva Richarda Bennetta, zvláštního zpravodaje pro lidská práva v Afghánistánu, který zjistil, že proti ženám zatčeným Tálibánem bylo použito sexuální násilí včetně znásilnění.
Bennett ve své zprávě konstatoval, že »systém útlaku pohlaví ze strany Tálibánu může představovat zločiny proti lidskosti, včetně pronásledování na základě pohlaví«.
Bennett má závěry své zprávy předložit Valnému shromáždění OSN 1. listopadu.
(cik)