Informace jedné renomované agentury o tom, jak by dopadly parlamentní volby v říjnu letošního roku, se objevila před několika dny mezi informacemi ČTK. Dozvěděli jsme se o velkém náskoku ANO před svými největšími rivaly, o poklesu preferencí nejen ODS, ale i většiny dalších stran pětikoalice, a i o tom, že STAČILO! by se dostalo svými zástupci do Sněmovny. Bylo to podruhé v tomto roce, co nás nějaká renomovaná agentura seznámila s takovým výsledkem. V té době ještě Piráti nebyli vyšoupnuti z koalice. Na obrazovce České televize jsem však zamyšlení nad zmíněným průzkumem, či dokonce pouhou informaci, neuviděl.
ČT si však narychlo nechala vyrobit další odhad preferencí. Tentokrát u své agentury Kantar. Ta pohotově připravila poněkud jiný výsledek. ANO, podle ní, by vyhrálo, to nelze nepřiznat, Piráti by dopadli špatně, poklesl by počet hlasů pro SPD, ale STAČILO! by se do Sněmovny vůbec nedostalo. ČT mohla proto přistoupit ke komentářům a vlastně radám těm stranám, které jsou součástí koalice a prohrály by volby. Jde o KDU-ČSL a TOP 09.
Po zveřejnění onoho prvního průzkumu v mnoha pořadech televizí, a to nejen té veřejnoprávní, se opět začali zabývat »komunismem«. V kdejakém pořadu redaktoři začali tlačit na ANO, SOCDEM a další strany, aby vyřkly svůj ortel – Se STAČILO! ani náhodou. Babiše k podobnému vyjádření dostrkali, i když později už v jiném vyjádření kličkoval. Maláčovou a předsedu ČSSD Paroubka už nikoli. Tedy zatím. Je ovšem ještě příliš vzdálená doba, kdy se naplno půjde do předvolebního střetu a povolebních jednání. Podobná témata jsou tudíž pouze akademická. Nikoli však pro ČT. Pro ni jde o politickou propagandu, musí udělat vše, aby byl vyřazen nepohodlný subjekt z volebního úspěchu.
Kladivem na čarodějnice se tudíž stává minulost, i když STAČILO! a SPD s tou, před níž ČT varuje, mají velmi málo společného. Když se o čemkoli z let předlistopadových hovoří, vždy musí zaznít kritický až nenávistný tón, který byť třeba v nahodilosti, tuto dobu poníží. Je třeba propojit současné STAČILO! s předlistopadovou Komunistickou stranu Československa a dokázat, že komunisté nic nedělali dobře, nevyučovalo se moderně, nemluvilo se o zásluhách šlechty, jejíž ukradené zámky okupovaly dětské ozdravovny, umělecké svazy či profesní anebo odborovéorganizace, máslo nemělo chuť, přejídali jsme se masem, sídliště byla vlastně králíkárnami, muži museli proti své vůli odsloužit dva roky na vojně, což zdrželo jejich profesní rozvoj, na české filmy se nenechalo dívat, nejlepší herci nesměli hrát a nejlepší básníci se nevydávali, a nebyl ani internet a tudíž ani Masaryk by mu nemusel věřit (viz jedno moudro poslance Michálka).A představte si, dokonce jsme neměli ani chytré telefony a namísto stěn v našich bytech či v kancelářích, kde nevisí ani jeden obraz, což je – zajisté souhlasíte – moderní, tam visívaly dokonce reprodukce impresionistů, Aleše, Mánesa, nebo malířů, kteří se neprosadili ve streetartu a museli malovat své obrazy na plátno dokonce v plenéru. Tak máme vidět minulost starší čtyřiceti let, nehledat i u ní poučení, ale šmahem ji odsoudit jak v celku, tak v jednotlivostech.
Ony dva průzkumy, jeden nevyhovující poplatným televizím, především ovšem ČT, druhý vypracovaný přímo na objednávku, jsou svědectvím, jak lze manipulovat s lidmi. Ten první zřejmě Českou televizi a její řídící orgány zaskočil. Proto vznikl ten druhý. O tom prvním se nemluvilo, nerozebíral se. Ten druhý má proto posluchače usměrnit. Vyvolat v nich odpor ke stranám, které nejdou správným směrem. Ten správný směr je ovšem v režii mainstreamu, protože jedině tam je pravda a láska, svoboda a demokracie. Jenže, co když je to všechno jinak?
Vidíte! A to si uvědomili také v naší veřejnoprávní. Proto urychleně objednali u svých kamarádů (nebojte, platí si je, nejde jen o přátelskou službu) průzkum, který naznačil, jakým směrem se ubírat a před čím varovat. Aby to bylo účinnější, pak do každého pořadu je třeba nasypat trochu soli, která by znevážila nepohodlné subjekty a zajistila klid na fialovském nebi.
Jiří Vábr
Ani agentury vytvářečů veřejného mínění už nemohou ignorovat zřejmé posilování komunistů. Všudypřítomné hysterické propagandě fialového režimu věří jen málokdo a na preferencích je to znát.