Navrhované zvýšení platů vrcholných politiků a soudců, o němž bude dnes jednat vláda Petra Fialy (ODS), je podle opozičního hnutí ANO nepatřičný, necitlivý a neobhajitelný krok. Předseda hnutí Andrej Babiš chce, aby se platy politiků oddělily od platů soudců a státních zástupců, navrhuje jejich zmrazení.
Vláda svůj záměr navýšit platy politiků o téměř 14 procent obhajuje rozhodnutím Ústavního soudu. »Není to náš úmysl ani cíl. Je to důsledek rozhodnutí Ústavního soudu, které je třeba nějakým způsobem respektovat,« uvedl na CNN Prima NEWS premiér Petr Fiala (ODS).
Babiš mu dnes vytkl jeho výroky o tom, že předchozí vlády údajně neměly zájem zmrazit platy politiků. »To, že premiér je nejprolhanější premiér od vzniku samostatné ČR, už všichni víme, ale znovu lhal,« prohlásil předseda ANO. Připomněl, že jeho vláda prosadila zmrazení platů politiků v roce 2018, opakovaně to prosadila o dva roky později a v září 2021 navrhla zmrazení platů politiků až do roku 2026. »Vy jste podvedli lidi, protože jste se tvářili, že s tím souhlasíte, přitom jste věděli, že Senát, který ovládáte, to shodí,« vyčetl premiérovi Babiš. Když zmrazení platů navrhoval už jako opoziční poslanec, koalice se o tom odmítla bavit a neschválila program mimořádné schůze, na které se o tom mělo jednat. »Jenom odrbáváte lidi, berete nehorázné peníze. Chcete si navyšovat platy? Vy se nestydíte?« řekl na adresu současné koalice.
ANO chce, aby si politici opět zmrazili platy a na mimořádné schůzi, kterou chce svolat, se bavili o oddělení platů politiků od platů soudců a státních zástupců. »Tři sta tisíc pro Pekarovou je málo? Proč má Sněmovna navýšení rozpočtu na příští rok 200 milionů? A pan premiér má vyšší rozpočet úřadu vlády o 500 milionů, než jsem měl já. Ať jdou příkladem. Jenom lžou, mlží a jsou tam, protože jsou na vrcholu své kariéry a mají všechno zdarma,« shrnul Babiš.
Návrh vrhá špatný dojem na celou politickou scénu
Záměr vlády kritizovala také předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. »Zvýšení platů politiků o 13,7 % považujeme v situaci, kdy zbytek zaměstnanců veřejného sektoru přišel reálně téměř o 26 % svých příjmů, což jim má být v příštím roce kompenzováno zcela nedostatečným přidáním v průměru o tři procenta, za doslova nehorázný signál, který vrhá špatný dojem na celou politickou scénu v ČR,« řekla na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí.
Je podle ní třeba jasně říci, že výmluvy vlády na rozhodnutí Ústavního soudu z právního hlediska naprosto neobstojí. Připomněla, že verdikt soudu se týkal platů soudců a je tudíž podle ní jednoznačně v moci vlády upravit platové podmínky politiků tak, aby k žádnému zvýšení od ledna 2025 nedošlo.
»V situaci, kdy dochází k dalšímu zvyšování odvodů pro živnostníky, zvyšování daní právnickým osobám, kdy lidé platí několikanásobně víc na daň z nemovitých věcí, potýkají se s vyšším DPH v celé řadě oblastí, vysokými splátkami hypoték a mnohdy i pokračujícím poklesem reálných platů, je takový záměr nepatřičný, necitlivý a neobhajitelný,« uvedla Schillerová.
Ústavní soud snížení platů politiků nezpochybnil
Nastavením platů poslanců, senátorů, členů vlády, prezidenta, soudců a dalších vysokých funkcionářů se musejí politici znovu zabývat potom, co Ústavní soud zrušil koncem května s platností od příštího roku zákonný koeficient nutný pro jejich výpočet z průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství vždy za předloňský rok. Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů, které spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu, odporuje ústavnímu pořádku. Bez schválení nové úpravy by platy nebylo jak stanovovat. Ústavnost snížení platů u politiků ale Ústavní soud v rozhodnutích nezpochybnil.
Pokud bude předloha přijata, plat řadového poslance by podle předběžných dat stoupl příští rok o 14 000 korun na 116 400 korun. Plat prezidenta republiky by mohl činit 388 000 korun, o 46 800 korun víc než teď. Předsedové obou parlamentních komor a premiér by příští rok podle výpočtu z nyní aktuálních údajů pobírali 312 500 korun, místopředsedové Sněmovny a Senátu a ministři pak 222 000 korun. Nárůst by činil 37 600 korun a 26 700 korun. Odměna místopředsedy vlády by se mohla zvýšit o 32 400 korun na 268 400 korun a předsedů parlamentních výborů, komisí a delegací o 19 700 korun na 163 800 korun. Místopředsedové senátních a sněmovních výborů a předsedové podvýborů by si mohli polepšit o 16 800 korun na 140 100 korun.
Vláda dnes začne jednat o zvýšení platů vrcholných politiků a soudců, není ale jisté, zda debatu dokončí.
(jad)
FOTO – Facebook
Bomba do voleb….