Chci senátní mandát pojmout úplně jinak, tvrdí předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta, který byl v zářijových volbách zvolen do horní komory parlamentu v obvodu číslo 56 – Břeclav. Co si pod jeho slovy lze představit v praxi? O tom je následující rozhovor pro iportaL24.cz, který se však kromě regionálních témat dotýká i těch celostátních. Tam se Přísaha vymezuje vůči »blbé vládě«…
Zvolen jste byl před nějakými deseti dny a od té doby jste, soudě podle fotografií na sociálních sítích, ve víru jednání. Je to právě to, v čem chcete funkci senátora pojmout jinak?
Když se na sociálních sítích hodnotí, jak jsem to celé pojal, pak někteří diskutující namítají, že v tom, čemu a jak se chci věnovat, jsem si spletl komoru. Ale já jsem od začátku říkal, že se chci angažovat v dostavbě dálnice D52 a jednou z priorit je i CHKO Soutok – ne v tom smyslu, jestli má být, ale jak se s lidmi komunikuje. Byl jsem zvolen, a tak jsem se do toho pustil naplno. Považuji prezidentskou a senátorskou volbu za nejtěžší ze všech, protože jde o volbu přímou. Mandát od občanů je tudíž dost silný, takže jsem začal vést konkrétní jednání. Mám i velmi dobrou zpětnou vazbu. Sešel jsem se totiž také s odpůrci D52, s aktivisty a spolky, které dálnici blokují. Stejně tak jsem byl i v Pasohlávkách a jednal se starostkou a místostarostkou, paní Dominovou a panem Mikuláškem. Osmadvacet let se to řeší a já chci mít co nejvíce argumentů i z druhé strany. Prodlužování a další žaloby nikam nevedou. Chci se proto v této věci angažovat a nesouhlasím s názorem, že na to nemám nárok a že jsem si spletl komoru. Jako senátor přímo zvolený občany k tomu naopak mandát mám!
Co je hlavním argumentem proti dostavbě dálnice k rakouským hranicím?
Řešit by se v prvé řadě měl příjezd kamionů a aut od Polska, protože jakmile se pojede přes Brno, vždy dojde k ucpávání. O tom chci mluvit s Ředitelstvím silnic a dálnic, protože je to finančně dost náročné, tak aby to nebyla zbytečná stavba. Hodně se také mluví o obrovském zásahu do zdejšího krajinného rázu, ve studii proveditelnosti navíc nebyly dodrženy zvukové bariéry. Nyní existují dvě varianty – dosypu, kdy by se rozšířila stávající hráz, anebo estakády, která by se zvedla nad vodní hladinu Novomlýnské nádrže pod Pálavou. S tím mají místní problém, protože by se mohl zrušit ráz krajiny, navíc neexistují záruky, že hluk z estakády osm metrů nad vodou například obyvatelé Pasohlávek nepocítí.
Já jsem navíc hned druhý den po zvolení svolal pracovní skupinu k úseku Pohořelice – Mikulov. Abych mohl jednat s Ředitelstvím silnic a dálnic, chci jít do co největšího detailu.
Další z vašich priorit na Břeclavsku, jak jste již i sám naznačil, je plánovaná Chráněná krajinná oblast Soutok, která zahrnuje oblast soutoku Moravy a Dyje s největším komplexem lužních lesů ve střední Evropě. Kde je tam podle vás zakopán pes?
Mluvil jsem s lidmi i s příslušnými spolky a problém spočívá jednoznačně v nekomunikaci státu s vlastníky pozemků, starosty a občany. Vyhlášení bylo naplánováno na 1. ledna 2025, ale už teď je tam půlroční odklad. Občané i starostové mají spoustu připomínek, ovšem místo toho, aby s nimi někdo komunikoval, tlačí se na sílu. A tady selhal ministr životního prostředí Petr Hladík.
A už vůbec nemluvím o tom, jak probíhá vypořádávání připomínek. Na reakci je 30 dní, ovšem nastane 31. den – a kde nic, tu nic. Stát nedodržuje lhůty, zato občan je musí dodržovat bezpodmínečně. I tady je vidět, jak na lidi házejí bobíka! Nejsem odborníkem, který by rozsoudil, zda CHKO má být, nebo nemá, ale prioritou je pro mě komunikace, a ta tady vůbec neprobíhá. I to chci změnit.
Už jste si stihl vybrat senátní kancelář?
Vůbec. Třináctého října je poslední zasedání starého Senátu a do té doby by mi určitě nikdo žádnou kancelář ani nedal.
Máte jasno o tom, do kterého senátorského klubu vstoupíte?
V týdnu mě čekají nějaká jednání. Dal jsem si určité podmínky a s některými, co jsou mi nabízeny, nemohu souhlasit. Je dost možné, že zůstanu nezařazeným senátorem, ale nechci předbíhat. Do konce týdne by mělo být jasno.
Jako senátor budete mít i s tím, co jste si na sebe naložil, extrémně nabitý program. Ale – blíží se sněmovní volby a hnutí Přísaha bude mít jistě ambice překročit pětiprocentní hranici. Nebude jí vaše stoprocentní zapálení nyní chybět? Nebo to snad vaším zvolením do Senátu skončilo?
Nic rozhodně neskončilo. V úterý 8. října máme výkonnou radu, kde budeme například hodnotit krajské volby, které pro nás nedopadly vůbec dobře. Měli jsme očekávání, a ta se nenaplnila. Dál se musíme začít bavit o Sněmovně, kdo bude lídr, zda do voleb půjdeme v nějaké koalici a tak dále. Do konce roku bychom to měli vyřešit, ale to nic nemění na tom, že občané musí vidět, že jsem aktivní a pracovitý senátor. Jinak to ani neumím!
Po volbách jste naznačoval, že do krajských čísel z vašeho pohledu negativně promluvily povodně. Jak mi to vysvětlíte na konkrétním příkladu?
Tohle je předčasné specifikovat, ještě nemáme konkrétní čísla. Až je budeme mít všechna, pak jistě učiníme nějaký závěr. Jinak ale často platí, že ti, kdo neuspějí, hledají viníka všude jinde než sami u sebe. Pro nás byly krajské volby po těch úspěšných evropských silným poučením v tom smyslu, že musíme hledat silné lídry. Takové, kteří jsou z politiky známí a viditelní. Například v Jihomoravském kraji jsme šli v čele kandidátky s Petrem Vokřálem a věřili, že uděláme dobrý výsledek. Tam podle prvních čísel měnily povodně výsledek až o 20 procent a způsobily dominanci koalice SPOLU. Rozhodně však nic nehodlám svádět jen na záplavy!
Hodně se nyní skloňuje tzv. důchodová reforma, která samozřejmě projde i Senátem. Jak bude hlasovat Robert Šlachta?
Ačkoli jsou mezi chystanými změnami i dobré věci, zcela zásadní je pro mě zvyšování věku odchodu do důchodu až na 67 let. Sice se zvyšuje délka života, ale nikoli už věk dožití ve zdraví. A lidé bývají kolem 65. roku už hodně nemocní, na čemž se projevuje právě opotřebení z náročné práce. Uvidíme, jak bude vypadat reforma, až ji načtu, ale jakékoli prolomení hranice 65 let je pro mě nepřípustné. Tudíž budu hlasovat proti.
Do senátní kampaně jste šel jako rezolutně protivládní kandidát. A že budete silným hlasem proti vládě, jste slíbil bezprostředně po zvolení. Jak touto optikou hodnotíte, že se mezitím z pětikoalice stala čtyřkoalice?
Trapný způsob, kterým odvolal premiér Fiala ministra Bartoše, přesně odpovídá kvalitě této vlády. Možná mě teď někdo bude kamenovat, ale mně je těch Pirátů až líto. Víte, já jsem nechápal už před těmi třemi roky, proč do toho šli. Vezměte si, jak se prezentovali. Jako dravé šelmy, které vystrkovaly drápy proti korupci a jejichž kořistí měla být digitalizace, ale po jejich trapné tiskové konferenci už je z nich jen gaučová tlustá kočka, která by chtěla chytat myši, ale nemá na to. Za ty tři roky vládnutí Česká pirátská strana ztratila i nejsilnější témata. Těžko jim teď někdo uvěří, že budou digitalizovat. Dobrá, argumentují, že za stavebním řízením jsou tlaky. Ale tak to sakra měli říci! Když už do té vlády šli…
Petr Kojzar
FOTO – Facebook a archiv Roberta Šlachty
Všimli jste si, jak se Babiš ptal při příchodu do stabu po krajských volbách, jak dopadla Přísaha a Stacilo? Je vidět, kam jeho myslenky smeruji. Je potřeba, aby se do sněmovny dostaly, jinak utvoří velkou koalici s ODS bez Fialy, a jsme zase v pytli.
To s těmi Piráty je trefné!!! Slachta se uci už i bonmoty.
Hlavně ať nejde do klubu s ANO, tím by se odrovnal. Brali by Přísahu jako béčko Babice.