Šok na Letné. Spartě zhatily zápas šílené kiksy reprezentačních obránců

Nečekaný výsledek se zrodil v letenské epet ARENĚ. A na druhém břehu Vltavy se slávisté radují a smějí, až se za břicha popadají. Sparta totiž v předehrávce 10. kola nejvyšší fotbalové soutěže zcela nečekaně prohrála doma se Sigmou Olomouc 2:3. Nejen že nevyužila šanci jít minimálně na dva dny do čela tabulky, ale v neděli jí navíc může vedoucí Slavia odskočit na rozdíl tří bodů, pokud vyhraje ve vršovickém derby na Bohemians.

A považte, že v příštím kole je v Edenu derby »S«. V jakém rozpoložení by za těchto okolností oba týmy do zápasu podzimu šly, netřeba zdůrazňovat.

Přitom dnes do na Letné rozhodně na funus rudých barev nevypadalo. Sparta vstoupila do zápasu skvěle. Už v páté minutě rozvlnila síť za brankářem Stoppenem, ale Haraslínovi vzal radost zvednutý praporek asistenta signalizujícího ofsajd.

Akci založil skvělým výkopem brankář Vindahl a evidentně si řekl, že když to nevyšlo jednou, podaří se to podruhé. Ve 12. minutě přidal další milimetrový míč od vlastní svatyně, Birmančevič ho skvěle nacentroval na Victora Olatunjiho a ten se hlavou nemýlil, načež znovu spustil oslavu a la Cristiano Ronaldo.

Olomouc byla dopředu zcela neškodná, za první půli na branku domácích ani jednou nevystřelila. Sparta měla hru pod kontrolou, jenže hrála příliš profesorsky a místo ofenzivních nápadů hrála příliš na jistotu. V těžkých deštivých podmínkách a silném větru mohl rozehřát příznivce těsně před uplynutím půlhodiny hry Ryneš, který utěšenou bombou trefil spojnici břevna s tyčí.

Letenské příznivce to v daný moment ani nijak nemrzelo. Zdálo se, že je otázkou času, kdy dají domácí druhý gól. Jenže fotbal, jak známo, nemá logiku. Spartu potopily neuvěřitelné hrubice jejich obránců, doposavad velkých opor.

Shodou okolností před zápasem soutěžili příznivci v tradičním kvízu a jedna z otázek zněla, jak dlouho drží brankář Vindahl ve všech soutěžních duelech čisté konto. Správná odpověď? 426 minut.

Asi soutěžící nepředpokládali, že ve druhé půli dnešního duelu bude lovit kulatý nesmysl ze sítě hned třikrát. V 68. minutě nedokázal poměrně dlouho letící centr odvrátit reprezentační stoper Vitík, míč podskočil a pak se od něj ještě navíc odrazil k nigerijskému debutantovi v základní sestavě Yunusovi Muritalovi a ten vyrovnal.

Paradoxem je, že Muritala by pravděpodobně vůbec nehrál, kdyby nepykal za karetní trest nejlepší ligový střelec Jan Kliment. A Muritala byl ústřední postavou i za deset minut nato, kdy Vitík zbytečně přišel o míč ve středu pole, kde ho obral Zorvan, Muritala šel zleva na sparťanskou branku, střela mu vůbec nesedla, ale právě díky tomu se míč dostal ke střídajícímu Janu Fialovi a ten ho na dlouhou nohu poslal do sítě.

Hosté k vedení přišli, ani nevěděli jak. A to jim ještě v 85. minutě daroval třetí gól další reprezentant Jaroslav Zelený. Ten v roli posledního ztratil míč v souboji s Filipem Zorvanem, a protože Vindahl čekal přihrávku doleva a nestál v brance, byla to pro olomouckého záložníka jedna z nejlehčích tref v kariéře. Možná se bude pouštět i v některém ze silvestrovských pořadů…

Sparta sice využila toho, že byl následně po druhé žluté kartě vyloučen hostující Šíp, ovšem více než branku střídajícího Krasniqiho z obřího tlaku nevytěžila. Hrdinou byl brankář Stoppen, jenž v dlouhém nastavení vyrazil skvělou ránu Lukáše Haraslína mířící pod břevno.

»V první půli jsme skvěle bránili a Spartu do šancí nepouštěli. Po změně stran jsme byli odvážnější a měli i hodně štěstí. Jsme ale moc šťastni, protože kvalita Sparty a je oproti nám ustřelená. My bychom jí z deseti zápasů porazili jednou,« uznal kouč Sigmy Tomáš Janotka.

»Nejsme zvyklí prohrávat. Byli jsme stoprocentně koncentrovaní, ale měli jsme rozhodnout zápas už v první půli. Pak jsme ubrali nohu z plynu a udělali chyby na obou stranách hřiště,« litoval Janotkův protějšek Lars Friis. »Byli jsme příliš lehkovážní. Abychom byli lepší, musí taková facka jednou přijít,« připojil kapitán Filip Panák. »Netřeba věšet hlavy, to se stane. Musíme se z toho poučit,« dodal křídelník Haraslín.

* * *

Sparta Praha – Sigma Olomouc 2:3 (1:0)

Branky: 12. Olatunji, 90.+1 Krasniqi – 68. Muritala, 78. Fiala, 85. Zorvan. Rozhodčí: Berka – Vlček, Machač – Szikszay (video). ŽK: Laci, Haraslín – Muritala, Šíp, Sláma, Janotka (trenér), Stoppen. ČK: 89. Šíp. Diváci: 16 538.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák (85. Krasniqi), Zelený – Preciado (61. Wiesner), Kairinen, Laci (85. Sadílek), Ryneš – Birmančevič (61. Tuci), Haraslín – Olatunji (71. Rrahmani). Trenér: Lars Friis.

Olomouc: Stoppen – Hadaš, Pokorný, Král, Sláma – Breite, Spáčil (90.+4 Langer) – Vodháněl (61. Fiala), Zorvan (90.+4 Vraštil), Mikulenka (76. Šíp) – Muritala. Trenér: Tomáš Janotka.