V České republice je každoročně nově diagnostikováno kolem 7700 pacientů s kolorektálním karcinomem a přibližně 3400 pacientů na tento zhoubný nádor zemře. I u tohoto onemocnění je pro snížení úmrtnosti klíčová prevence a včasné odhalení karcinomu.
Screening karcinomu tlustého střeva a konečníku je preventivní vyšetření, jehož cílem je odhalit zhoubný nádor v co možná nejranějším stadiu, aby byla maximalizována šance na úspěšnou léčbu.
Screening kolorektálního karcinomu je doporučen všem osobám ve věku 50 let a více. »U osob s rodinnou anamnézou kolorektálního karcinomu nebo u těch, kteří mají jiné rizikové faktory, například chronické zánětlivé onemocnění střeva, může být vhodné začít s vyšetřeními dříve,« uvedla v tiskové zprávě mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Viktorie Plívová.
V České republice jsou k dispozici dvě hlavní metody screeningu. Test okultního krvácení ve stolici (TOKS) je bezbolestná metoda, která dokáže odhalit i malé množství krve ve stolici, což může naznačovat přítomnost nádorového onemocnění. Test může vydat praktický lékař nebo u žen i gynekolog. Provádí se z domova, kdy pacient odebere vzorek stolice pomocí speciální sady a ten odevzdá lékaři. Pokud je test pozitivní, pacientovi je doporučeno absolvovat druhou screeningovou metodu, kolonoskopii. Ta se provádí pro odhalení přesné příčiny přítomnosti krve ve stolici.
Kolonoskopie je invazivnější vyšetření, při kterém lékař používá endoskop k vyšetření celé délky tlustého střeva a konečníku. Endoskop se zavádí přes konečník. Je vybaven kamerou a světlem, což umožňuje lékaři prohlédnout střeva. Tento postup je velmi přesný a umožňuje detekci a odstranění polypů či jiných výrůstků během vyšetření.
TOKS se doporučuje jednou ročně pro osoby ve věku 50 až 54 let a jednou za dva roky pro osoby starší 55 let. Kolonoskopie je mužům i ženám od 50 let věku hrazena z veřejného zdravotního pojištění jednou za deset let.
Prevence a včasné odhalení karcinomu tlustého střeva a konečníku je klíčové pro snížení úmrtnosti na toto onemocnění. Pravidelný screening může zachytit nejen nádory v raném stádiu, ale i polypy, které mohou být odstraněny dříve, než se z nich vyvine nádor.Je také důležité dodržovat i další preventivní opatření, jako je zdravá strava, dostatek pohybu, omezení alkoholu a nekuřáctví.
Pokud je pojištěnec ve věku od 50 do 70 let a dosud se nezúčastnil screeningového programu, VZP mu zašle pozvánku. »Cílem projektu tzv. adresného zvaní je oslovit ty pojištěnce, kteří nechodí na preventivní prohlídky a neabsolvují příslušná screeningová vyšetření,« uvedla Plívová.
(jad)