Snaha EU »snížit emise« je naopak zvýší ve zbytku světa

Klimatologové dospěli k závěru, že realizace evropské »zelené dohody«, plánu na úplnou dekarbonizaci hospodářství EU do roku 2050, zvýší roční emise CO2 v ostatních zemích světa o 758 milionů tun CO2, což je více než dvojnásobek plánovaného snížení emisí v Evropě. Informovala o tom tisková služba nizozemské univerzity v Groningenu.

»Autoři tohoto programu byli technooptimisté, ale naše výpočty ukazují, že v tomto případě nebude žádný oběd zadarmo. Pochybuji, že samotný koncept zeleného růstu je realizovatelný, protože jakákoli výroba zboží vyžaduje přístup ke zdrojům. Evropa skutečně potřebuje snížit spotřebu,« uvedl profesor Klaus Gubachek z univerzity v Groningenu.

K tomuto závěru dospěli odborníci během rozsáhlé studie o tom, jaké důsledky pro svět jako celek bude mít realizace tzv. evropské »zelené dohody«, programu »Zelený pakt pro Evropu«. V rámci této iniciativy, kterou Evropská komise přijala v prosinci 2019, plánují členské státy EU dosáhnout do poloviny století úplné dekarbonizace evropské ekonomiky snížením emisí skleníkových plynů, zvýšením energetické účinnosti hospodářství a obnovou přírody.

Klimatology zajímalo, jak by realizace těchto plánů, včetně výrazného omezení produkce potravin a dřeva v EU, ovlivnila celosvětovou úroveň CO2 a dalších skleníkových plynů. Pro získání těchto informací bylo připraveno osm scénářů možného zavedení Zelené dohody a vypočteno, jak by jejich realizace ovlivnila hospodářství a průmysl v EU i jinde.

Z výpočtů vyplynulo, že většina nápadů v rámci evropské Zelené dohody by vyžadovala využití téměř 24 milionů hektarů orné půdy v jiných částech světa k zajištění potravin a dalších produktů pro obyvatele EU. Velká část tohoto přesunu produkce, přibližně 17 milionů hektarů, bude souviset se zahájením programu EU pro biopaliva a přechodem na »ekologické« zemědělství.

Všechny tyto procesy by podle výpočtů klimatologů zvýšily emise CO2 o 758 milionů tun, což je dvojnásobek plánovaného snížení emisí v rámci zelené dohody a je to srovnatelné s ročními emisemi skleníkových plynů Německa a dalších velkých zemí. Tyto úvahy podle vědců poukazují na nutnost vážného zpřesnění těchto plánů, včetně zahrnutí opatření zaměřených na snížení spotřeby.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy