ANO navrhuje vydání povodňových dluhopisů

Opoziční hnutí ANO nesouhlasí s tím, aby se škody po povodních hradily z povodňové daně. Preferuje vydání povodňových dluhopisů. Novinářům to po dnešním jednání stínové vlády hnutí řekl její předseda Karel Havlíček.

»Jsme proti povodňové dani, naopak jsme za dluhové dluhopisy,« oznámil Havlíček. Zároveň představil sadu opatření, které hnutí navrhuje vytvořit pro pomoc poškozeným domácnostem, firmám, živnostníkům, a to mimo již stávajících programů.

Hnutí navrhuje mimo jiné okamžité pozastavení splácení úvěrů na bydlení, okamžité odpuštění všech poplatků spojených s vydáním nových dokladů a s tím spojených penále a pokut. Dále navrhuje umožnit vyřizovat stavební povolení bez povinnosti digitalizace a pro zaměstnavatele, kteří nemohou provozovat firmy, okamžitě spustit kurzarbeit.

Chce také, aby byli všichni, kteří poskytnou dary, osvobozeni od jakékoli daně s tím spojené. Dalším z navrhovaných opatření je vytvoření režimu speciálních bezúročných nebo nízkoúročených úvěrů pro postižené rodiny a firmy se zárukou státu, a také vytvoření povodňových motivačních odpisů pro poškozené firmy.

V neposlední řadě hnutí ANO navrhuje, aby Česká republika zvážila vytvoření povodňového fondu, podobně jak to mají v Rakousku. Tento fond by mohl v krizových situacích efektivně fungovat a poskytovat potřebnou podporu a pomoc při zvládání velkých katastrof. »Je to několikaletá záležitost, ale je to velmi šikovná, praktická věc, která když se velmi dobře připraví, může zafungovat,« zdůraznil předseda stínové vlády ANO.

Budou se zvyšovat deficity

Odhaduje se, že škody po povodních půjdou do desítek miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes potvrdil, že jeho úřad připraví kvůli povodním novelu letošního státního rozpočtu, deficit se zvýší o 30 miliard korun na 282 miliard korun. O deset miliard korun by se měly zvýšit i výdaje státního rozpočtu na příští rok, jeho schodek by měl být 240 miliard korun. Novelu i příští rozpočet by měla vláda schválit příští týden.

Ministr také řekl, že jedná s opozicí o harmonogramu a proceduře schválení novely letošního rozpočtu. Podle něj by se to zřejmě stalo ve stavu legislativní nouze.

Kromě státního rozpočtu se budou škody po povodních financovat také z dalších veřejných zdrojů, a to z rozpočtů postižených krajů a obcí a z evropských zdrojů. Podle Stanjury chce Česko kromě peněz z evropského Fondu solidarity usilovat také o to, aby Evropská komise rychle povolila změny Národního plánu obnovy vynucené povodněmi, nebo rychleji schvalovala veřejnou podporu v případě zvýhodněných úvěrů pro subjekty postižené povodněmi.

(jad)

FOTO – Facebook

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Víme, kolik byla ztráta na zmařeném projektu elektrárny Adularya v Turecku – 14 miliard korun, celkový rozsah škod z uplacených úvěrů poskytovaných za vlády rozpočtové odpovědnosti na vysoce rizikové projekty mezi léty 2009 – 2011, byl 40 miliard korun. Myslím, že ani přírodní živly nedokáží napáchat tolik škody jako rozpočtově odpovědný Kalousek s panem Čistým alias Nečasem, viz můj článek: Povodňová kalkulačka – Lípový List (lipovylist.cz)

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy