Tradiční čínská medicína pulzuje novou technologií

Na rušném výstavním stánku upoutal humanoidní robot pozornost Tran Quynh Mai, vietnamské studentky, která v Číně studuje bakalářský obor tradiční čínské medicíny (TCM).

Robot, vystavený na právě probíhajícím Mezinárodním veletrhu obchodu se službami v Pekingu, používal tři mechanické »prsty« ke snímání a sběru pulzních signálů ze zápěstí člověka, čímž účinně simuloval vyšetřovací techniku TCM známou jako pulzní diagnostika.

Současně se tepová aktivita zobrazovala na obrazovce, což fungovalo podobně jako elektrokardiografie.

Dvacetiletá Tran a její zahraniční spolužáci z Pekingské univerzity čínské medicíny, ohromeni integrací technologie s TCM – praxí, která je známá již po tisíciletí – se dychtivě připojili k ostatním návštěvníkům a začali s robotem komunikovat.

Robot, spojený s diagnostickým zařízením ve tvaru krabice s kamerou, představuje nejnovější pokrok Experimentálního výzkumného centra Čínské akademie čínských lékařských věd (CACMS). Cílem této iniciativy je zlepšit postupy TCM prostřednictvím umělé inteligence (AI) a dalších špičkových technologií.

Tato zařízení jsou určena k provádění čtyř základních diagnostických metod TCM: inspekce, auskultace a čichu, dotazování a palpace.

Podle Liu Jia, spolupracovníka výzkumného pracovníka CACMS, zařízení porovnává shromážděné údaje – například puls, barvu pleti a povlak na jazyku – s údaji zdravých osob stejného věku a pohlaví.

Toto porovnání umožňuje formulovat zprávy s podrobnostmi o konkrétních fyzických stavech a léčebných plánech v rámci TCM. Celý diagnostický proces trvá přibližně 10 minut a zprávy jsou pohodlně dostupné v mobilních telefonech pacientů.

Liu poznamenal, že se objevují hlasy zpochybňující TCM, zejména pokud jde o její závislost na subjektivních pocitech a zkušenostech lékařů.

»S přístroji poháněnými umělou inteligencí se diagnostika a léčba stanou standardizovanějšími,« uvedla a dodala, že CACMS spolupracuje s výrobci na masové výrobě těchto zařízení.

Tran popsala tuto technologii jako něco podobného, jako kdybyste měli k dispozici »zkušeného lékaře TCM«. »Pro ty, kteří se učí TCM mimo Čínu, bude takové zařízení neocenitelné,« řekla Tran, která opustila studium TCM ve Vietnamu, aby se v Číně věnovala odbornějšímu vzdělávání.

Narmada Dissanayalce ze Srí Lanky, která je v Pekingu na semináři o managementu veřejného zdraví, potvrdila Tran pocity. Dissanayalce, která má doktorát z ájurvédy, tradičního indického medicínského systému, se o TČM velmi zajímá a na Srí Lance studovala akupunkturu.

Poznamenala, že ačkoli je TCM v její zemi populární, diagnostika pulzu a obličeje je ve srovnání s akupunkturou a terapií meridiánových masáží méně častá. »Na Srí Lance je jen málo zkušených praktiků TCM, kteří by uměli provádět pulzní a obličejovou diagnostiku, a já věřím, že tyto high-tech produkty mohou v této oblasti pomoci a přispět k rozšíření působnosti TCM,« řekla.

Kromě zařízení s umělou inteligencí pro pulzní a obličejovou diagnostiku vystavovaly na letošním veletrhu výzkumné týmy a společnosti zabývající se TCM také roboty určené pro akupunkturu a meridiánovou masáž, které zaujaly domácí i zahraniční návštěvníky.

Lin Zhijian, profesor Pekingské univerzity čínské medicíny, vyjádřil přesvědčení, že moderní technologie podpoří rozvoj TCM jako odvětví a zlepší její mezinárodní výměnu prostřednictvím lepších služeb.

»TCM jako starobylá praxe a kultura vždy zahrnovala inkluzivitu a inovace; jinak by nepřežila do dnešních dnů, natož aby si získala oblibu v cizích zemích,« prohlásil Lin.

Klíčový dokument přijatý Komunistickou stranou Číny v červenci zdůraznil význam posílení mechanismů pro zachování a inovaci TCM. Yu Yanhong, vedoucí Národní správy TCM, se zavázal zdokonalit podporu vědeckých a technologických inovací v této oblasti.

Společnost Dajing TCM, která se zabývá zdravotnickými informačními technologiemi a sídlí v Nanjingu v provincii Jiangsu, na výstavě představila své přístroje pro pulzní diagnostiku s umělou inteligencí.

Obchodní ředitel Zhang Yu zdůraznil, že jejich výrobky vynikají přenosností a cenovou výhodností. Každý přístroj váží přibližně 1 kilogram a jeho cena se pohybuje kolem 30 000 jüanů (přibližně 4 200 amerických dolarů).

Zhang poznamenal, že mezi jejich hlavní zákazníky patří zdravotní a wellness centra, komunitní kliniky a domácnosti. »Spolupracujeme s našimi zahraničními partnery na průzkumu zahraničních trhů. Potenciál technologických produktů TCM se bude rozšiřovat s tím, jak TCM získává na popularitě v jiných regionech,« uvedl Zhang.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy