Stát, obce a kraje vydaly ke konci května na zvládání uprchlické krize v souvislosti s válkou na Ukrajině 7,2 miliardy korun. Z toho výdaje ze státního rozpočtu činily 6,1 miliardy korun, přičemž největší položkou byly sociální dávky. Za ně stát vyplatil čtyři miliardy korun. Do této částky ještě nejsou zahrnuty výdaje obcí a krajů za květen. Řádově jde desítky milionů korun.
Ministerstvo financí zároveň upozornilo na to, že podle dat z počátku června bylo v Česku zaměstnáno zhruba 70 000 uprchlíků z Ukrajiny. Stát tak má v této souvislosti příjmy z daní a sociálního a zdravotního pojištění. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí uvedl, že nyní v ČR pracuje už skoro 77 000 Ukrajinců.
Na počátku dubna odhadl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), že celoroční náklady na zvládnutí migrace z Ukrajiny budou zhruba dvě miliardy eur, tedy přibližně 50 miliard korun.
Ministerstvo školství, kterému vláda v březnu navýšila rozpočet na začleňování ukrajinských žáků do srpna o 5,2 miliardy korun, dnes na dotaz ČTK odpovědělo, že dosavadní náklady na uprchlíky v jeho resortu se dají vyčíslit jen obtížně. Důvodem je podle něj způsob financování regionálního školství a postupné vyplácení dotací. »Kromě vzdělávání uprchlíků ve školách (MŠ, ZŠ, SŠ i VŠ) také ministerstvo poskytuje dotace na adaptační aktivity nebo zajišťuje ubytování uprchlíků,« připomněla mluvčí úřadu Aneta Lednová.
Ministerstvo vnitra podle dnešních dat eviduje 380.212 víz dočasné ochrany, které Česká republika vydala uprchlíkům z Ukrajiny za zhruba čtyři měsíce trvání ruské invaze. Víza dočasné ochrany umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok. Zároveň jim otevírají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.
(jb, čtk)