Seminář WTO se zaměřuje na využití zeleného přechodu v Číně pro globální zmírnění změny klimatu

V rámci Veřejného fóra Světové obchodní organizace (WTO) 2024 zde v úterý uspořádalo Centrum pro Čínu a globalizaci (CCG) seminář, který se zaměřil na využití čínské zelené transformace pro globální zmírnění změny klimatu.

Zasedání s názvem »Využití čínské zelené transformace pro globální zmírnění dopadů změny klimatu: perspektivy, příležitosti a výzvy« moderoval Wang Huiyao, zakladatel a prezident CCG.

Během zasedání, kterého se zúčastnilo více než 100 účastníků z řad členů WTO, médií a think-tanků, diskutovali zástupci z Číny, Spojených států, Evropy a Afriky o zelené transformaci Číny, příslušných politikách a jejích důsledcích pro reakci na změnu klimatu.

Bývalý náměstek generálního ředitele WTO Yi Xiaozhun uvedl, že čínský průmysl obnovitelných zdrojů energie významně přispěl ke snížení celosvětových emisí.

V roce 2022 pomohly čínské produkty větrné a fotovoltaické energie ostatním zemím snížit emise oxidu uhličitého přibližně o 573 milionů tun a poskytly spotřebitelům v různých zemích cenově dostupnější produkty obnovitelné energie, což rovněž pomohlo zmírnit inflační tlaky, uvedl Yi.

Fotografie pořízená 13. září 2022 ukazuje některé větrné turbíny na 100megawattové větrné farmě Zhanatas u města Zhanatas v Žambylské oblasti v Kazachstánu. Větrnou farmu se 40 větrnými turbínami a celkovým výkonem 100 megawattů společně vlastní společnosti China Power International Holding a Visor Kazakhstan. FOTO – Xinhua/Dmitrij Vasilenko

Rozvoj čínského nového energetického průmyslu se neuskutečňuje díky vládním dotacím, řekl Yi a poukázal na to, že spoléhání se na dotace nikdy nemůže vytvořit zdravý průmysl.

Růst čínského odvětví obnovitelných zdrojů energie je poháněn spíše intenzivní tržní konkurencí, rychlou technologickou iterací a stále se rozšiřujícím rozsahem trhu; vládní politiky sehrály signální roli tím, že podpořily výzkum a vývoj, vybudovaly infrastrukturu a podpořily spotřebitelské trhy, uvedl Yi.

Varoval před používáním opatření v oblasti klimatu jako záminky k protekcionismu. »Řešení změny klimatu a podpora ekologických ekonomických přechodů by neměly být na úkor porušování pravidel WTO. Nemělo by ani oslabovat mnohostranný obchodní systém.«

Bývalá keňská ministryně zahraničí Amina Mohamedová zdůraznila, že zelená transformace v afrických zemích přinese obrovské příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů energie, infrastruktury a zpracování nerostných surovin. Zásadní je však přilákat zahraniční investice a technologie a vybudovat místní výrobní kapacity. Rozhodující význam má posílení mezinárodní spolupráce, zatímco dotační války a protekcionismus by pro Afriku představovaly výzvu.

Hosté odhalují společnou čínsko-indonéskou výzkumnou laboratoř pro nové energetické materiály a metalurgické inženýrské technologie v Bandungském technologickém institutu v Bandungu v Indonésii, 28. srpna 2024. FOTO – Xinhua/Xu Qin

Elvire Fabry z Institutu Jacquese Delorse zdůraznil, že ačkoli mezi Evropou a Čínou existují třenice ohledně elektrických vozidel, vzhledem k dominantnímu postavení Číny v řetězci nového energetického průmyslu musí EU navázat s Čínou spolupráci a přilákat čínské společnosti, aby investovaly v Evropě do jejího ekologického přechodu.

Adam Posen, prezident Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku, vyzval Evropu a Čínu k posílení spolupráce a dosažení nadstandardních dvoustranných dohod.

Účastníci panelu se shodli na tom, že národní politiky pro řešení změny klimatu a podporu zelené transformace by neměly porušovat mnohostranná pravidla. WTO by měla hrát klíčovou roli při vytváření pozitivní obchodní agendy a posilování koordinace mezi obchodními a dalšími politikami.

Na čtyřdenním veřejném fóru WTO, které začalo v úterý, se uskuteční více než 130 zasedání a zúčastní se ho téměř 4400 zástupců vlád, podniků, akademické obce a různých společenských sektorů.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy