Čínské domácí letadlo pro dálkový průzkum Země povyšuje vědecký výzkum

Čínské letadlo MA60 pro dálkový průzkum Země umožnilo vědcům provádět vědecké studie prostřednictvím velké letecké platformy.

Podle společnosti Aviation Industry Corporation of China (AVIC), která je předním výrobcem letadel v zemi, zaplnil tento letoun prázdné místo v oblasti velkých a středních letadel pro dálkový průzkum Země, která se vyznačují velkým doletem, schopností plnit více úkolů, multifunkčními schopnostmi a okny pro sledování více oblastí.

Letadlo nedávno provedlo experiment dálkového průzkumu v severočínském povodí řeky Luanhe týkající se perspektivy vlhkosti v kontinuu půda-vegetace-atmosféra, čímž poskytlo pokročilý technický prostředek pro ekologickou ochranu a ekologický rozvoj, uvedla společnost AVIC.

Tento výzkum provedl společný vědecký výzkumný tým, na němž se podílelo více institucí, včetně Národního střediska pro kosmické vědy a Ústavu pro výzkum informací v letectví a kosmonautice (AIR) při Čínské akademii věd (CAS).

Letoun, který slouží jako letecký systém dálkového průzkumu Země, umožňuje vědcům přesně zachytit vlhkost vegetace a půdy pozorováním lesů, zemědělské půdy a travnatých ploch z jedinečného leteckého pohledu.

Letoun pro dálkový průzkum MA60, společný projekt AV ČR a AVIC, vyvinula společnost AVIC XAC Commercial Aircraft Co., Ltd. v Xi’anu v severozápadní čínské provincii Shaanxi. Jedná se o čínskou vysoce výkonnou platformu pro dálkový průzkum Země nové generace a také o nejkomplexnější platformu pro letecké vědecké experimenty v zemi.

»Letoun MA60 pro dálkový průzkum Země a palubní systém pro letecký dálkový průzkum Země tvoří dohromady Čínský systém leteckého dálkového průzkumu Země, který má v Číně nejkomplexnější možnosti v této oblasti,« řekl Ding Yaxiu, hlavní konstruktér letounu MA60 pro dálkový průzkum Země.

Čínský letoun MA60 pro dálkový průzkum Země je zobrazen během vědecké operace ve městě Bayannur v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, 23. srpna 2024.  FOTO – Xinhua/Výzkumný ústav leteckých informací při Čínské akademii věd

Model MA60 pro dálkový průzkum Země, který vychází z regionálního letadla MA60, je letadlová platforma určená pro provádění vědeckých experimentů a ve srovnání s regionálním letadlem MA60 nabízí vyšší výkon a další instalované systémy.  

Letoun pro dálkový průzkum Země MA60 může být vybaven desítkami pokročilých typů zařízení a různých systémů. »Může tak splnit požadavky misí, jako je sběr, záznam, zpracování a přenos dat,« vysvětlil Ding.

Tento model je schopen sloužit vědeckým studiím v mnoha oblastech, včetně zkoumání zemědělských a lesnických dat, geologického a mineralogického průzkumu, hydrologie, monitorování a hodnocení životního prostředí, pomoci při přírodních katastrofách a průzkumu a mapování.

»Letoun dálkového průzkumu Země MA60 je díky své značné letové kapacitě leteckou platformou čínského leteckého systému dálkového průzkumu Země. Pro úkoly pozorování Země má 18 oken sestávajících ze 7 různých typů, které umožňují použití odpovídajícího užitečného zatížení,« uvedl Zhu Jinbiao, zástupce ředitele Centra pro letecký dálkový průzkum Země v rámci AIR.

Ve srovnání s družicovým dálkovým průzkumem je letecký dálkový průzkum pomocí letadel flexibilnější, pokud jde o výběr času, místa a prostředků pozorovacích misí. Podle Zhu nabízí také jedinečné výhody, a to značnou mobilitu, vysoké rozlišení, univerzálnější a flexibilnější konfiguraci zátěže.

»Toto letadlo hraje stále důležitější roli při plnění významných národních úkolů, jako je vědecký výzkum, a také při záchranných pracích a snižování následků katastrof,« dodal.

V současné době jsou v provozu dva letouny dálkového průzkumu Země MA60, které dosáhly pozoruhodných úspěchů v oblastech, jako je zemědělství, pomoc při katastrofách, vědecký výzkum náhorní plošiny Qinghai-Xizang a další.

V roce 2023 se letadla dálkového průzkumu Země MA60 ujala 15 národních úkolů, včetně experimentu ekologického monitorování souše a moře v deltě Žluté řeky, monitorování a ochrany památek světového dědictví a pořizování vysoce přesných digitálních snímků na základě časoprostorového měření BeiDou.

Tato letadla byla podle Zhu také široce využívána při provádění výzkumu souvisejícího s ekologickým prostředím, přírodními zdroji a mapováním půdy.

»Do budoucna budou letouny dálkového průzkumu Země MA60 i nadále sloužit čínským vědcům při provádění vědeckého průzkumu a budování technického systému leteckého dálkového průzkumu Země sloužícího k plnění hlavních národních úkolů,« uvedl Zhu.

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy