Čajová burza podněcuje rozkvět čínsko-afrických obchodních příležitostí

Ani dusné a vlhké počasí během období dešťů v nigerijském státě Kano nezkalilo nadšení 54letého Saleha Haruny pro práci.

Jako vedoucí zahraničního skladu čínské společnosti Huangshan Jinyuming Food Co. s.r.o. byl spolu s dalšími čtyřmi místními zaměstnanci zaměstnán balením 180 tun čínského čaje, který měl být odeslán do několika afrických zemí.

Je všeobecně známo, že čínský čaj je v Africe oblíbený, řekl Haruna a dodal, že Čína a Afrika jsou úzce propojeny různými obchodními styky a směnami, včetně obchodu s čajem.

Čaj pocházející z Číny, jako jeden ze tří hlavních nápojů na světě, je pro mnoho Afričanů každodenní potřebou k uhašení žízně a ochlazení v horkých a suchých podmínkách. Podle Výboru pro čajový průmysl Čínské asociace pro podporu mezinárodní zemědělské spolupráce je z deseti zemí a regionů, které jsou největšími dovozci čaje z Číny, sedm v Africe.

Společnost Jinyuming Food Co., Ltd. se sídlem ve městě Chuang-šan ve východočínské provincii An-chuej, jedné z hlavních čínských oblastí pěstování čaje, vyváží od roku 2008 čaj do téměř 10 afrických zemí včetně Ghany, Senegalu a Maroka, přičemž roční objem vývozu činí 8 000 tun zeleného čaje.

»Afrika je naším nejdůležitějším trhem. V současné době má naše společnost sedm automatizovaných výrobních linek, které denně vyrobí téměř 40 tun zeleného čaje. Tyto čaje budou do afrických zemí přepravovány po moři,« uvedl Jie Sung, manažer exportního obchodu společnosti Jinyuming.

Krabice s čajem určeným na vývoz do afrických zemí přenášené robotickým ramenem ve společnosti Huangshan Jinyuming Food Co., Ltd. v Chuang-šanu ve východočínské provincii An-chuej, 21. srpna 2024. FOTO – Xinhua/Hu Fazheng

Obchod s čajem mezi Čínou a Afrikou se datuje do doby před několika staletími, kdy starověká námořní hedvábná stezka podpořila obchod a vzájemné výměny mezi kontinenty. V současné době stále více čínských čajových podniků proniká na africký trh a přizpůsobuje výrobky pro různé africké země.

Ve výstavní hale společnosti Huangshan Best Organic Tea Industrial Co., Ltd. zaplnilo regály téměř 50 druhů čajových výrobků s potiskem francouzských a arabských popisů. »Vyvinuli jsme diverzifikované výrobky podle pitných zvyklostí a chutí různých afrických zemí,« uvedl Čcheng Chaj-sia, který má na starosti exportní činnost společnosti.

Například místní obyvatelé v západoafrických zemích dávají přednost používání malých konviček k vaření čaje, a proto jsme vyvinuli 25gramové balení čaje v malé krabičce vhodné pro jednorázové použití, které je velmi oblíbené, dodal Čcheng.

Během posledních let vzrostl objem vývozu čaje společnosti do afrických zemí z více než 10 milionů amerických dolarů v roce 2020 na odhadovaných 65 milionů v letošním roce, přičemž průměrné roční tempo růstu činí téměř 60 %.

»Vzhledem k nerovnoměrnému hospodářskému rozvoji afrických zemí plánujeme dále rozšiřovat rozsah naší pobočky v Mali a dále snižovat cenu čaje prodávaného v Africe,« uvedl Čcheng.

Pro Wu Wej-weje, zástupce generálního ředitele společnosti Huangshan Wangguangxi Songluo Tea Corp., Ltd., je spolupráce v oblasti čaje mezi Čínou a Afrikou více než jen slibnou hospodářskou výměnou, protože poskytuje také příležitost k posílení kulturních výměn.

Letecký snímek pořízený 24. března 2021 zachycuje zemědělce sbírající čajové lístky během sezóny sklizně čaje v čajové zahradě ve městě Chuang-šan ve východočínské provincii An-chuej. FOTO – Xinhua/Zhou Mu

V uplynulých letech se Wu zúčastnil několika čajových veletrhů v Maroku a Alžírsku. »Když jsem mluvil s Afričany, často přesunuli téma z čaje na místní život, například na přístavy napojené na železnici a obchodní komplexy s čínskou podporou, když se dozvěděli, že jsem z Číny,« řekl Wu.

Spolupráce mezi Čínou a Afrikou se v posledních letech neustále rozvíjí. Údaje ukázaly, že Čína zůstává největším obchodním partnerem Afriky již patnáctým rokem v řadě, přičemž objem obchodu v roce 2023 dosáhl 282,1 miliardy amerických dolarů. Do konce roku 2023 přesáhl objem přímých čínských investic v Africe 40 miliard amerických dolarů.

Čínsko-africká spolupráce přinesla praktický prospěch lidem na obou stranách a poskytla platformu pro více mladých Afričanů, aby si mohli plnit své sny.

Idris Mahmoud, 28letý student z Ghany, našel svou vášeň a svůj sen v čajových burzách.

»V dětství jsem se díval na čínské filmy a jedna věc mě velmi inspirovala, když jsem viděl, jak Číňané ve filmech pijí čaj. Miluji pití čínského čaje,« řekl Mahmoud a dodal, že by se rád naučil čínskou čajovou kulturu a otevřel si vlastní čajovnu.

Čaj je jako pouto. Díky častým obchodním výměnám mezi Čínou a Afrikou místní obyvatelé postupně přijímají tradice pití čaje a chápou a milují čínskou čajovou kulturu, řekl.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy