Odborové svazy poté, co minulý týden odmítly podle nich vyděračský návrh vlády na zvýšení platů ve veřejné sféře, daly kabinetu další dva týdny na jednání. Chtějí prosadit 10procentní nárůst tarifů od ledna příštího roku. V případě, že k dohodě nedojde, rozhodnou odborové svazy 19. září o dalším postupu.
Ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS) a práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden předložili odborářům návrh, podle něhož se mělo přidat pouze pracovníkům zařazeným v tabulce číslo jedna, která byla navíc ještě odstupňována. Pracovníci v sedmi nejnižších platových třídách, kde jsou uklízečky, kuchařky, školníci a dělníci ve veřejném sektoru si měli polepšit o pět procent. Tarify osm až dvanáct o tři procenta, to se týkalo hlavně úředníků, a u vyšších tarifů, kde jsou zařazeni specializovaní úředníci, se nepočítalo s žádným navýšením. S tím odboráři nesouhlasili a vláda následně vlastní návrh neschválila. Znamená to, že od září se platy navyšovat nebudou nikomu. Odboráři jednání vlády označili za vydírání.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula dnes uvedl, že odboráře »nemile překvapil« také návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá »s nárůstem platových prostředků o 3,7 %, v některých případech jde o nárůst nulový nebo dokonce záporný«. »To je věc, která se vůbec stát neměla,« uvedl Středula. Odbory požadují, aby se objem platových prostředků navýšil o sedm až 7,5 procenta. »Myslíme si, že je to dosažitelné,« uvedl odborový předák.
Informoval také, že zítra se sejde tripartita, která bude projednávat návrh státního rozpočtu na rok 2025, návrh hospodářské strategie ČR, parametry v oblasti minimální mzdy a Národní plán obnovy. »Vyzveme premiéra, aby se do 18. září uzavřela všechna jednání o nárustu platů od ledna 2025,« uvedl.
Již další den, 19. září, se podle něj uskuteční jednání zástupců odborových svazů ve veřejné správě a službách, kde je seznámí s výsledkem jednání. »Věříme, že budeme moci konstatovat úspěšnou dohodu,« uvedl Středula. »Dáváme čas do 18. září, abychom se dohodli, věříme, že pokud bude vůle, a z naší strany rozhodně je, tu shodu najít můžeme. Do té doby platí vyhlášená stávková pohotovost odborových svazů,« dodal.
V případě, že k žádné dohodě nedojde, rozhodnou odboráři 19. září o dalším postupu. Jakou by měl mít případný protest formu, Středula neupřesnil. »Stávka není jedinou možnou protestní akcí odborů,« prohlásil.
Středula zopakoval, že odboráři požadují 10procentní nárůst tarifů pro zaměstnance, kteří jsou hrazeni z veřejných rozpočtů. Návrh, který jim předložila vláda, podle něho dále deformuje tabulku číslo jedna. »Stala by se z toho fraška. Nechceme pokračovat v tom, co začala tato vláda už po svém příchodu, velmi výrazné zhoršování poměrů v jednotlivých tabulkách, toto není naše cesta, proto chceme, abychom našli jinou dohodu a věříme, že to možné je,« zdůraznil odborový předák.
(jad)