Podle bílé knihy vydané ve čtvrtek Čína v uplynulém desetiletí významně přispěla ke globální ekologické transformaci.
Informační úřad čínské Státní rady vydal bílou knihu s názvem »Energetická transformace v Číně«, která dokumentuje úspěšné kroky a historické úspěchy země v oblasti energetické transformace za posledních deset let.
Kromě předmluvy a závěru se bílá kniha skládá ze šesti částí: Cesta Číny k energetické transformaci v nové éře, Podpora spotřeby zelené energie, Rychlejší postup při budování nového systému dodávek energie, Rozvoj nových kvalitních produktivních sil v energetice, Modernizace řízení energetiky a Příspěvek ke globálnímu společenství sdílené budoucnosti.
»Na základě vysoce kvalitního rozvoje je cílem čínské energetické transformace vybudovat čistý, nízkouhlíkový, bezpečný a účinný energetický systém. Tato iniciativa poskytne silnou záruku pro hospodářský a sociální rozvoj země a uspokojí rostoucí touhu lidí po lepším životě,« uvádí se v bílé knize.
Podle bílé knihy Čína v uplynulých deseti letech dále reformovala způsoby výroby a spotřeby energie, pod vedením nové strategie energetické bezpečnosti modernizovala kapacitu dodávek energie a dosáhla historického průlomu v oblasti rozvoje zelené a nízkouhlíkové energetiky.
Ke konci minulého měsíce dosáhl instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie v Číně 1,68 miliardy kilowattů, což představuje více než 54 % celkového instalovaného výkonu v zemi, uvedl na čtvrteční tiskové konferenci Sung Wen, úředník Národní energetické správy.
Za posledních deset let se roční výroba energie z nefosilních paliv zvýšila o 2,2 bilionu kilowatthodin, což odpovídá snížení emisí oxidu uhličitého přibližně o dvě miliardy tun, dodal Sung.
Čína oznámila, že do roku 2030 dosáhne maximálních emisí oxidu uhličitého a do roku 2060 dosáhne uhlíkové neutrality. Dosažení dvojích uhlíkových cílů však stále vyžaduje „náročné úsilí“, protože poptávka lidí po energii stále roste, přičemž nejistoty a nepředvídatelné faktory se rovněž zvyšují, poznamenal Sung.
Od roku 2013 je Čína zodpovědná za více než 40 % ročního přírůstku globální kapacity obnovitelné energie. V roce 2023 bude nově instalovaná kapacita těchto zdrojů v Číně představovat více než polovinu celkové světové kapacity, uvádí se v bílé knize.
Vedoucí správy Čang Ťien-chua přičítá rychlý rozvoj odvětví obnovitelných zdrojů energie v zemi neustálému technologickému pokroku, dokončeným průmyslovým dodavatelským řetězcům a příznivému tržnímu prostředí.
Na otázku, zda si Čína stanoví ambicióznější cíle v oblasti snižování emisí uhlíku, odpověděl Li Čchuang-ťün, představitel administrativy, že Čína je i nadále odhodlána plnit své cíle v oblasti dosažení vrcholu uhlíkových emisí a uhlíkové neutrality a že si sama určí cestu, přístup a tempo dosahování těchto cílů, které by neměly být ovlivňovány ostatními.
»Čína se bude držet zásady společné, ale diferencované odpovědnosti a příslušných schopností a stanoví dobře promyšlené nové cíle a opatření s ohledem na národní realitu,« řekl Li.
Kromě urychlení vlastního rozvoje nové energetiky se Čína dělí s ostatními zeměmi o vysoce kvalitní a cenově dostupné produkty čisté energie, čímž vnáší zelený impuls do globální energetické transformace.
Podle bílé knihy například čínský vývoz větrné energie a fotovoltaických produktů pomohl ostatním zemím snížit emise oxidu uhličitého v roce 2023 o přibližně 810 milionů tun.
Jako silný zastánce globální energetické transformace bude Čína spolupracovat s ostatními členy mezinárodního společenství na společném plánování energetické spolupráce, řešení globální změny klimatu, podpoře harmonie mezi lidstvem a přírodou a vytváření čistého a krásného světa pro všechny, uvádí se v bílé knize.
(Xinhua)