Putování slona představuje milník v ochraně přírody v Číně

V centru města Pu’er v provincii Jün-nan se kdysi notoricky objevoval Bao. Jeho asociální výstřelky dokonce vyvolávaly obavy místních úřadů. Dnes žije sám hluboko v hustých lesích jihozápadní Číny v provincii Si-šuang-pan-na. A Pao je šťastný, to je koneckonců pro slona ráj.

V květnu letošního roku byl A Pao, neboli »poklad«, po letech pečlivého výcviku a příprav navrácen do volné přírody a stal se prvním úspěšným případem navrácení zachráněného asijského slona do přírody v Číně.

Křížení cest s člověkem

Bylo to v roce 2018, kdy se A Pao – tehdy 12letý a vážící 2,1 tuny – odcizil svému stádu a vydal se na dobrodružství do města. Při jeho putování po městských ulicích, autobusových nádražích, školách a pouličních trzích místní úřady horečně spouštěly krizové plány ve snaze zabránit konfrontaci člověka se slonem.

Poté, co se ho nepodařilo odlákat z města, byl A Pao uspán a převezen do Centra pro záchranu a chov asijských slonů v autonomní prefektuře Si-šuang-pan-na Taj. Do dnešního dne se centrum podílelo na záchraně 30 volně žijících asijských slonů.

Vzhledem k tomu, že sloni mají výjimečnou paměť, znamenala zkušenost A Paoa s putováním po městě a interakcí s lidmi vysoké riziko recidivy, uvedl Pao Ming-wej, vedoucí veterinář centra.

Navzdory jeho předchozí formě byl A Pao označen za vhodného kandidáta pro návrat do volné přírody, uvedl Pao, který se domnívá, že zdravý, urostlý slon si během svého dětství osvojil dovednosti pro přežití, jako je hledání potravy a zdrojů vody ve sloním stádě.

Pro přípravu A Paoa vypracovalo centrum pečlivý dietní a tréninkový plán. Chovatelem a »otcem« A Paa byl jmenován Čchen Jü-ping.

Čchen poučoval A Paoa jednoduchou výslovností slov »Ma« a »Paj«, která v dialektu etnické skupiny Taj znamenají »přijď« a »odejdi«. O více než půl roku později mohl slon následovat Čchena na břeh řeky, aby se vykoupal. Interakce mezi nimi však byly vždy omezeny na minimum v zájmu konečného cíle.

Po vyhodnocení výzkumníci v červenci 2022 oficiálně zahájili pilotní projekt návratu zachráněných asijských slonů do přírody, jehož případovou studií se stal A Pao.

Čchen začal A Paoa odvážet z chovného centra do volné přírody, kde probíhal adaptační výcvik.

Na leteckém snímku z dronu pořízeném 26. července 2024 je slon A Pao v oblasti Meng-jang v národní přírodní rezervaci Si-šuang-pan-na v autonomní prefektuře Si-šuang-pan-na Taj v jihozápadní čínské provincii Jün-nan. FOTO – Xinhua/Hu Chao

»Adaptační trénink trvá každý den nejméně sedm hodin. Pozoruji ho zpovzdálí a snažím se do něj nezasahovat. A Pao se rozhodne, v kolik hodin se vrátí ‚domů‘ poté, co se dobře vyřádí v deštném pralese,« řekl Čchen.

Jak projekt postupoval, A Pao zůstával v přírodě déle a konzumoval větší množství rostlin z přírody. Jeho hmotnost se zvýšila na 2,4 tuny. Po rozsáhlých diskusích odborníci na slony určili, že A Pao splňuje požadavky na finální přípravu. Byl připraven k návratu do volné přírody.

Zpět do volné přírody

Dne 14. dubna se A Pao vydal na závěrečnou fázi výcviku do samostatné oblasti o rozloze více než 200 mu (asi 13,33 ha).

»Zpočátku byly mezi jednotlivými návraty dva až tři dny, později týden,« řekl Čchen. Ačkoli se Čchen obával o A Paovo zdraví, moc dobře věděl, že pro úspěch finálního návratu je nezbytné přerušit pouto slona s lidmi.

Když se A Pao poprvé vydal do volné přírody, zdálo se, že si slon myslí, že to bude jako předchozí denní rutina výcviku, kdy každý den kolem 16. až 17. hodiny čeká u plotu, až si ho Čchen vyzvedne.

»Byl jako dítě, které chodí každý den do školky a jednoho dne zjistí, že si pro něj rodiče nepřišli,« řekl Čchen. Každý den sledoval A Paoa ze vzdáleného kopce.

Po měsíci pozorování se vědci rozhodli A Paoa vypustit. V 18 hodin 17. května otevřeli bránu plotu a A Pao vylezl ven. »Paj, Paj,« mohl Čchen jen šeptat, když sledoval vzdalující se postavu A Paoa a doufal, že »půjde dál a neohlédne se«. A Pao zmizel v lesích.

Pozorovatel slonů asijských Jang Ťün (vpravo) a jeho kolega pilotují bezpilotní letoun, aby vystopovali slona A Bao u města Ťing-chung v autonomní prefektuře Si-šuang-pan-na v jihozápadní čínské provincii Jün-nan, 10. srpna 2024. FOTO – Xinhua/Hu Chao

A Pao nosí obojek, který odesílá údaje o poloze do monitorovacího dronu, takže strážci vědí, že se většinou zdržuje v džungli. Z počátečního okruhu pouhých několika kilometrů přesahuje jeho současný akční rádius 20 kilometrů, aniž by se vyskytly případy, kdy by vstoupil do vesnic. Navíc se několikrát pokusil začlenit do sloního stáda čítajícího 26 slonů.

»Vypadá silnější a ostražitější,« řekl Pao Ming-wej po zhlédnutí záznamů z monitorování. Analýzou trusu bylo zjištěno, že A Pao nyní přijímá více než 100 druhů potravy, tedy stejně jako dospělý slon ve volné přírodě.

Vědci budou A Paoa nadále pečlivě sledovat a na základě jeho případové studie vypracují systematický, vědecký a opakovatelný postup pro reintrodukci asijských slonů do přírody, uvedl Wang Pin, ředitel centra pro ochranu a management asijských slonů v Si-šuang-pan-na.

»Naší konečnou nadějí je, že se A Pao úspěšně začlení do stáda divokých slonů a bude mít vlastní potomky.«

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy