Zpracovatelský průmysl v Německu zaznamenal v červnu překvapivý růst objemu nových zakázek, zatímco ostatní ukazatele zůstaly nejednoznačné, což naznačuje křehké oživení ekonomiky.
Podle předběžných údajů, které v úterý zveřejnil Spolkový statistický úřad, byly reálné (cenově očištěné) nové zakázky ve zpracovatelském průmyslu v červnu o 3,9 % vyšší než v květnu. Předtím počet nových zakázek pět měsíců v řadě klesal.
Současně byl objem nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu ve druhém čtvrtletí letošního roku o 1,4 % nižší než v prvním čtvrtletí.
Největší meziměsíční růst zaznamenaly od května do června zakázky v automobilovém průmyslu, a to o 9,3 procenta.
Průmyslová výroba se v červnu meziměsíčně zvýšila o 1,4 procenta. Největší nárůst – 7,5 procenta – byl opět zaznamenán v automobilovém průmyslu ve srovnání s květnem.
Analytici však varovali před přílišným interpretováním lepších červnových statistik a uvedli, že po recesích v posledních dvou letech je stále brzy předpovídat hospodářský obrat.
Nárůst by se neměl »přeceňovat« a »pouze signalizuje dosažení dna«, uvedl Joerg Kraemer, hlavní ekonom Commerzbank. Kraemer označil nárůst za »pozitivní překvapení« a poznamenal, že červnový údaj je pouze »protipohybem k prudkému poklesu zakázek v květnu«.
Další ukazatele vykreslují chmurnější obrázek německé ekonomiky, která v roce 2023 dosáhla nejhorších výsledků mezi hlavními ekonomikami Evropské unie.
Průzkum institutu ifo pro ekonomický výzkum zveřejněný ve středu ukázal, že klíčovým faktorem, který brzdí německou ekonomiku, je neustálý pokles objemu zakázek.
Rostoucí počet podniků zapojených do průzkumu, který provedl mnichovský ekonomický think-tank ifo Institute for Economic Research, hlásil v červenci nedostatek nových zakázek. Ve zpracovatelském průmyslu potvrdilo nedostatek nových zakázek 43,6 % respondentů oproti 39,5 % v červnu.
»Téměř každé odvětví je postiženo,« uvedl Klaus Wohlrabe, zástupce ředitele Centra pro makroekonomiku a průzkumy ifo.
Další průzkum, který ifo zveřejnilo v pondělí, ukázal, že nálada v německém automobilovém průmyslu se v červenci dále zhoršila.
Kromě toho index nákupních manažerů v Německu v červenci klesl na 43,20 bodu z červnových 43,50 bodu. »To vše klade velký otazník nad výrazným hospodářským oživením ve druhé polovině roku, které mnozí ekonomové stále očekávají,« uvedl Kraemer.
Německá centrální banka Bundesbank ve své prognóze pro německou ekonomiku, která se podle ní »pomalu dostává zpět na nohy«, nasadila pozitivnější tón.
Ve zprávě zveřejněné v červnu Bundesbanka očekává, že ve druhé polovině roku dojde k postupnému oživení soukromé spotřeby a zlepšení vývozu.
Podle údajů za druhé čtvrtletí německá ekonomika zaostala za ostatními evropskými zeměmi, která ve srovnání s prvním čtvrtletím zaznamenala růst HDP o méně než 0,1 %, zatímco francouzský HDP vzrostl o 0,3 %, italský o 0,2 % a španělský dokonce o 0,8 %.
Podle zprávy MMF lze slabost německé ekonomiky přičíst na vrub dočasným nepříznivým faktorům, jako je například vysoká inflace, ale země bude muset řešit některé zásadní problémy, aby zlepšila své vyhlídky na růst.
Zatímco harmonizovaný index spotřebitelských cen v Německu by měl klesnout z 6 % v roce 2023 na 2,8 % v letošním roce. Inflace je tvrdohlavá, zejména když růst mezd v zemi zůstává výrazný, uvádí zpráva Bundesbanky.
Dočasné nepříznivé vlivy však nakonec odezní, pokud se Německu podaří odstranit překážky, které v současnosti brzdí veřejné investice a produktivitu, naznačuje zpráva MMF.
(Xinhua)