Konzumace »energeťáků« není bez rizik

Jsou sladké, mají povzbuzující účinky a jejich pití je hlavně mezi mladými lidmi v kurzu. Řeč je o energetických nápojích, které se staly oblíbeným zdrojem rychlé energie pro řadu lidí. Nic ale není bez rizik. Právě na ně upozorňuje spotřebitelská organizace dTest při příležitosti Mezinárodního dne energy drinků, který připadá na 15. srpen.

Energetické nápoje se staly oblíbeným zdrojem rychlé energie pro studenty, řidiče, pracovníky na směny a v posledních letech bohužel i pro děti. Ačkoliv slibují okamžitý příliv energie a povzbuzení, nejsou vhodné pro každého.

Organizace dTest si dala za úkol zvýšit povědomí o rizicích, která s sebou konzumace těchto nápojů nese. Výsledky letošního testu zaměřeného na složení energetických drinků byly varující.

Největším problémem je vysoký obsah kofeinu, potíže ale může způsobit také cukr. »Místo rad na výběr energetických nápojů bychom se proto měli zaměřit na možná rizika spojená s jejich konzumací,« uvedla šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Složení energetických nápojů je napříč trhem podobné. Hlavní stimulující látkou je kofein, jehož obsah se v nápojích pohybuje mezi zhruba 25 mg a 200 mg na jedno balení. Vyšší dávky kofeinu, v průměru 150 mg, se obvykle nacházejí v půllitrových baleních. Nadměrný příjem kofeinu může vést ke zrychlenému srdečnímu tepu, nesoustředěnosti, nervozitě, úzkosti či poruchám spánku. Z tohoto důvodu by se měly energetickým nápojům vyhýbat těhotné a kojící ženy a také děti – u nich může konzumace těchto nápojů vést k překročení maximálního bezpečného denního příjmu kofeinu. »Například dvanáctileté dítě s hmotností okolo 42 kilogramů by za celý den nemělo přijmout více než 126 mg kofeinu. Laboratoř ale odhalila, že více než bezpečnou denní dávku by jim v jediném balení dodalo rovnou devět z dvaceti testovaných vzorků,« uvedla Hoffmannová.

Další běžnou stimulační látkou v energetických nápojích je taurin, aminokyselina podporující mozkovou činnost a fyzickou výkonnost. Někteří jedinci ale mohou být na taurin citliví.

Energetické nápoje často obsahují také značné množství cukru. Dlouhodobá nadměrná konzumace slazených nápojů může přispět k nárůstu hmotnosti a vzniku zubních kazů. Někteří výrobci proto snižují obsah cukru použitím náhradních sladidel. »Několik z testovaných nápojů obsahovalo více než 10 kostek cukru v jednom půllitrovém balení. To je dvakrát více než celodenní doporučená dávka pro děti a v řadě případů lze jedním balením energy drinku překročit i doporučenou denní dávku přidaného cukru pro dospělé, která činí 50 gramů na den,« upozornila Hoffmannová.

Poslanci ze zdravotnického výboru připravili novelu zákona o regulaci prodeje těchto nápojů. Pokud projde, bude možné si energy drinky koupit až od 18 let věku. Zjištěné informace z testu spotřebitelské organizace dTest dokazují, že to bude krok správným směrem, podotkla Hoffmanová.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy