Příspěvek Číny ke světovému udržitelnému rozvoji se odráží v silném nárůstu počtu jejích patentů – v nedávné zprávě nejvyššího regulátora duševního vlastnictví v zemi se uvádí, že Čína si zajistila první místo, pokud jde o počet zveřejněných zelených a nízkouhlíkových patentových přihlášek v roce 2023, přičemž zaznamenala meziroční nárůst o 20 % a na celosvětovém počtu se podílí více než polovinou.
Tento nárůst byl o 7,1 procentního bodu vyšší než celosvětový průměr, zdůraznil Čínský národní úřad pro duševní vlastnictví ve zprávě o statistické analýze zelených a nízkouhlíkových patentů.
Ta definuje zelené a nízkouhlíkové patenty jako patenty zaměřené na technologie, které mohou podpořit ekologický rozvoj. Ty zahrnují pět klíčových oblastí – snižování emisí uhlíku z fosilních zdrojů energie, úspory energie a recyklaci a využití energie, čistou energii, skladování energie a zachycování, využívání a ukládání skleníkových plynů.
Čína si v oblasti ukládání energie vedla dobře a jen v roce 2023 dosáhla 37 000 patentových přihlášek, což představuje 48 % celosvětového objemu. Pokud jde o čistou energii, počet čínských patentových přihlášek vynálezů v oblasti solární energie a vodíkové energie byl celosvětově nejvyšší a dosáhl 8000, resp. 5000.
Zpráva odhalila, že počet čínských přihlášek na zelené a nízkouhlíkové technologie prostřednictvím Smlouvy o patentové spolupráci, mezinárodního systému patentové ochrany, překročil v roce 2023 hranici 5000, čímž si Čína již třetí rok po sobě zajistila celosvětové prvenství.
Pozoruhodné je, že podle Světové organizace duševního vlastnictví je Čína od roku 2019 největším podavatelem patentových přihlášek na světě.
(Xinhua)