Ve Lhase, hlavním městě jihozápadní čínské autonomní oblasti Si-cang, začaly v neděli oslavy u příležitosti tradičního festivalu Šoton neboli jogurtového festivalu.
Kolem sedmé hodiny ranní vynesla téměř stovka mnichů z kláštera Drepung ve Lhase obrovskou srolovanou malbu Buddhy ve tvaru thangky a poté ji rozložila na plošině na svahu kopce k oslunění, což znamenalo začátek festivalu.
»Slunění obří thangky je symbolem dobrého zdraví a bezproblémové životní dráhy,« řekl 58letý Ngawang Chozin, zástupce ředitele správního výboru kláštera.
Dlouhá fronta lidí předkládala k obří thangce bílé hady, tradiční tibetské šátky symbolizující čistotu a přízeň.
Turista Ťin měl na sobě teplé oblečení, noc strávil ve stanu, když čekal na uvítání obří thangky.
»Když se zvedl látkový potah, postupně se rozvinul obraz Buddhy. Musel jsem ustoupit, abych viděl velikost celé thangky,« řekl padesátiletý Ťin z provincie S‘-čchuan. »Ten pohled byl úchvatný.«
Festival Šoton, který se slaví hlavně ve Lhase, vznikl v polovině 11. století a v roce 2006 byl mezi prvními zapsán na čínský národní seznam nehmotného kulturního dědictví. Během festivalu místní obyvatelé ochutnávají jogurt, chodí na pikniky a navštěvují tradiční akce, jako jsou představení tibetské opery a koňské dostihy.
Letos budou mít obyvatelé Lhasy na oslavu festivalu kromě soboty a neděle svátek i v pondělí.
(Xinhua)