Maďarsko má důvody zjednodušit vydávání pracovních víz pro Rusy, zejména se jedná o specialisty podílející se na výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Paks. Uvedl György Varga, maďarský expert na mezinárodní vztahy a bývalý vedoucí pozorovatelské mise OBSE v Rusku (2017-2021).
V červenci vyšlo najevo, že Budapešť zjednodušila postup vydávání pracovních víz pro občany Ruska, Běloruska, Moldavska, Severní Makedonie, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny. Dříve se tyto podmínky vztahovaly na Srbsko a Ukrajinu.
»Výstavba nových bloků JE Paks je v plném proudu. Samozřejmě, že během několika týdnů, měsíců nebo let musíme přijmout odborníky z Ruska. To je jeden z důvodů. Kromě toho mohou existovat i jiné důvody, kdy budeme potřebovat pracovní sílu z těchto osmi zemí,« uvedl expert.
Poznamenal, že Maďarsko, stejně jako ostatní země EU, má právo zjednodušit proceduru vstupu pro specialisty, které potřebuje, podle svého uvážení. V komentáři ke kritice ze strany evropských politiků Varga upozornil, že dnes nevládní organizace financované evropskými zeměmi přivážejí na lodích z Afriky do EU nelegální migranty bez dokladů. Zároveň se staví proti rozhodnutí Maďarska zvát pracovníky ze zahraničí na transparentním základě. »Není to příliš korektní: na jedné straně vystupovat proti transparentnímu přílivu odborníků a na druhé straně usnadňovat vstup nelegálním migrantům bez dokladů,« domnívá se expert.
Již dříve několik evropských médií, včetně Financial Times, informovalo o tom, že Maďarsko se rozhodlo zmírnit vízovou povinnost pro občany osmi států, včetně Ruska a Běloruska. Šéf Evropské lidové strany Manfred Weber v této souvislosti prohlásil, že rozhodnutí Maďarska usnadní podmínky pro vstup »ruských sabotérů« do EU. Evropská komise si od Maďarska vyžádala vysvětlení ohledně zmírnění vízové povinnosti, aby mohla zkontrolovat, zda je rozhodnutí v souladu s normami EU. Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto zase obvinil ty, kteří kritizují rozhodnutí Maďarska zmírnit vízovou povinnost, ze lži.
Podle pravidel EU si každá země může stanovit vlastní migrační politiku a pořadí jejího uplatňování. Zároveň platí, že občané zemí mimo EU mohou obvykle volně cestovat v rámci schengenského prostoru, který zahrnuje 27 zemí společenství a také Norsko a Švýcarsko.
(cik, TASS)