Rakovinou plic v Česku onemocní každý rok přibližně 6600 lidí a téměř 5400 na ni zemře. Odborníci upozorňují, že pokud se v plicích rozbují nádor, je třeba zahájit léčbu v co nejkratším čase. Plicní nádory totiž rychle rostou a metastazují. Důležitá je proto prevence. Data z prvních 21 měsíců fungování programu včasného záchytu rakoviny plic ukazují, že u poloviny lidí, kterým lékaři odhalili nádor při screeningu rakoviny plic, šlo o operovatelný karcinom v časném stadiu.
V tom, zda se pacient uzdraví, hraje roli každý týden. Část lidí však na diagnózu a léčbu čeká měsíce. To se snaží změnit pneumologové, kteří iniciovali program časného záchytu plicního karcinomu. Usilují také o zkrácení cesty pacienta od vyšetření k »na míru šité« léčbě. Řekli to u příležitosti dnešního Světového dne rakoviny plic.
»Ačkoliv máme v komplexních onkologických centrech řadu nových léků, které významně napomáhají v terapii pacientů s plicními karcinomy, je pořád klíčové, aby se lidé dostali ke správné léčbě včas. Zbytečná prodleva může pro nemocného znamenat, že se z vyléčitelného – časného stadia – dostane do stavu, kdy už operace není možná. Tito pacienti pak mají významně nižší šanci na dlouhodobé přežití,« uvedl přednosta Kliniky pneumologie a ftizeologie Fakultní nemocnice Plzeň Martin Svatoň.
Pacientům, které čeká operace, lékaři nově nabízejí kromě chemoterapie tzv. imunoterapii. Výrazně tak zvýší pravděpodobnost, že se tumor znovu neobjeví. »Tato léčba vede dokonce k tomu, že se přibližně u 30 % nemocných najde při operaci místo nádoru už jen vazivová tkáň,« dodal Svatoň.
Screeningový program pro odhalení rizika rakoviny plic, který začal v roce 2022, je určený současným nebo bývalým kuřákům ve věku 55 až 74 let. Zároveň by mělo jít o osoby, které kouřily po 20 let 20 cigaret denně nebo deset let 40 cigaret za den. Praktický lékař tyto rizikové jedince posílá k plicnímu specialistovi a ten je po prohlídce odesílá na akreditovaná radiologická pracoviště k vyšetření nízkodávkovým CT. Pokud objeví podezřelý nález, následují další vyšetření a ideálně porada tzv. multidisciplinárního týmu, jaký postup léčby nejlépe zvolit. »Společně s praktiky jsme v rámci screeningu oslovili 21 028 rizikových osob, k pneumologovi přišlo 9832 lidí, z toho 6532 absolvovalo vyšetření nízkodávkovým CT. To zachytilo 211 rizikových nálezů. U 42 % se diagnóza karcinomu plic už potvrdila, u poloviny z nich byl nález v časném, operabilním stadiu,« uvedla předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Ivana Čierná Peterová.
Léčbu komplikují dlouhé čekací doby
Lékaři ale upozorňují, že na některá vyšetření, která mají rakovinu potvrdit nebo vyvrátit, lidé někdy dlouho čekají. Při bronchoskopii se odebere vzorek tkáně z plic, který se pak vyšetří v laboratoři. Získání výsledků trvá průměrně dva až tři týdny. »Když je vzorek malý nebo není dobře odebraný, musí pacient na bronchoskopii znovu a proces se opět natahuje,« vysvětlil Svatoň.
Několik center v ČR testuje novou metodu včasné diagnostiky, kterou připravil Národní ústav pro výzkum rakoviny ve spolupráci s Ústavem molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc. Stávající screening doplňuje o vyšetření vydechovaného vzduchu. »Proces odběru je jednoduchý, stačí pouze deset minut zvolna a přirozeně dýchat do odběrové sady, v níž se sráží vlhkost z dechu a mění se na tekutinu. Po odeslání do laboratoře je v něm možno hledat molekulární známky plicní rakoviny,« popsal jeden ze spoluřešitelů studie Petr Džubák.
Další krok, tedy nízkodávkové CT, mohou pacienti podstoupit na 31 specializovaných pracovištích.
Týdny se čeká i na operace. Podle anonymizovaných dat zdravotních pojišťoven, která dnes plicní lékaři představili novinářům, 58 procent pacientů s rakovinou plic čeká na operaci šest týdnů od první bronchoskopie, na radioterapii stejně dlouho 64 procent a na zahájení farmakologické léčby 47 procent.
Zpoždění však nastává i z jiných příčin. Rakovina plic totiž zpočátku nijak nebolí, a když pacient zjistí, že se v jeho těle děje něco nekalého, bývá už obvykle »pozdě«. Čím dříve se přitom nádor najde, tím větší je šance na jeho vyléčení. Podle VZP se u ní loni s nádory plic a dýchacího ústrojí léčilo 16 616 klientů, náklady na jejich léčbu přesáhly 2,1 miliardy korun.
(jad)
Je půl roku dostatečný termín na prevenci?