Archeologové objevili na starověkém nalezišti Artesian ve východní části Krymu fragment hlavy terakotové figurky zobrazující pravděpodobně bohyni krásy Afroditu. Agentuře TASS to řekl Nikolaj Vinokurov, vedoucí expedice a profesor katedry dějin starověkého světa a středověku Moskevské státní pedagogické univerzity.
»Byl objeven fragment hlavy bohyně, nejspíše Afrodity, z pozdně helénistické doby. Nález byl objeven ve vrstvě nad obytným horizontem z druhé poloviny 3. století našeho letopočtu. Unikátnost spočívá ve velmi vysoké kvalitě práce. Byla vyrobena v dílně, která v té době na Artesianu existovala,« uvedl Vinokurov.
Naznačil, že nález může potvrdit názor o existenci kultu Afrodity u obyvatel Artesiany, která podle všeho byla na třetím místě v sonetu uctívaných bohů po bohyni plodnosti Démétér a matce bohů Kybelé.
Již dříve Vinokurov pro agenturu TASS uvedl, že v probíhající terénní sezóně archeologové a dobrovolníci artezské archeologické expedice na Krymu nalezli potvrzení dávnějšího původu starověkého osídlení Artesie. Byl objeven fragment kráteru – starověké nádoby na míchání vína a vody. Jedná se o nejstarší antický nález na artezské osadě, pochází ze VII-VI století př. n. l. Nalezeny byly také mince od antických po středověké, odpovídající všem etapám života osady.
Artezská osada se nachází v Leninském okrese Republiky Krym. Jedná se o rozsáhlé hradiště se složitým uspořádáním různých obytných čtvrtí a obranných staveb. Osada byla jedním z předsunutých stanovišť v systému bosporských opevnění, která chránila životně důležitá centra bosporského království před nájezdy kočovníků na Krym ze strany od Perekopu.
Na území Arteše archeologové objevili mnoho cenných nálezů. Mezi artefakty z posledních let patří mramorová hlava, která pravděpodobně patří soše krále Farnaka s Diovou podobou a pochází z I. století př. n. l. Objeveny byly také pozůstatky chrámu Dia Genarcha.
(cik)