Okrotice dlouholistá neboli okrotice mečolistá (Cephalanthera longifolia) je vytrvalá bylina, která je jedním ze tří zástupců rodu okrotice, a které se vyskytují v České republice. Patří k ohroženým druhům. Druh kvete od května do června.
Rostliny se vyskytují na celém eurasijském kontinentu. Roste a kvete od Irska a Skandinávie po severní Afriku a Írán na jihu, přes Kavkaz do střední Asie až do pohoří Himálaj. V rámci ČR se vyskytuje především na Moravě (Bílé Karpaty, v okolí Brna).
Tento druh okrotice roste od nížin do hor. Preferuje listnaté (někdy i jehličnaté) lesy nebo křoviny či okraje lesů. Často roste na opukách a vápencích. Roste ve stínu, příležitostně preferuje zásadité substráty. Často roste i v bučinách, na humózních i kamenitých půdách. Podle dostupné literatury lze druh najít i na kyselých stanovištích (vřesovcové bory).
Okrotice dlouholistá je vzpřímená statná rostlina, 15-40cm (i 70cm) vysoká. Oddenek je plazivý, kořeny jsou hnědavé barvy a jsou jenom na konci oddenku. Ve spodní části lodyhy jsou šupiny, výše jsou listy dlouhé až 16 cm kopinatého (spodní listy) až úzce či čárkovitě kopinatého tvaru (horní listy). Listy jsou výrazně zelené se zřetelnou souběžnou žilnatinou, od spodních až po prostřední listy jsou dlouze pochvaté. Listy nezřídka dosahují až nad polovinu květenství. Listy bývají nejčastěji dvouřadě uspořádané, horní listy jsou užší, dolní širší.
Okrotice dlouholistá kvete v době od května do června. Květenství obsahuje 5-12 (uváděno je i 27) květů. Barva květů je čistě bílá (uváděno, že i bledě žlutá), se žlutým či žlutě skvrnitým epichilem (imitace pylu). Pyl z brylek působením lepivé látky ulpívá na zádech hmyzu. Květy zůstávají pootevřené. Plodem jsou zelené tobolky s velkým množstvím semen.
A proč čertovská rostlina? Inu, všimněte si v detailu květu rohatě zakončeného epichila. Jsou i jiná vysvětlení, např. že i krásné bílé nevěsty se dokážou i v čertici proměnit. Příroda si dokáže neskutečně pohrát se svými dětmi!
Václav Ziegler
FOTO – archiv autora