Jediná možnost, jak se může premiér Petr Fiala (ODS) vyrovnat se současnou kauzou kolem vládního hnutí STAN, je sám vyvolat hlasování o důvěře vlády. Pro iportaL24.cz to řekl expremiér Jiří Paroubek. Stejný názor zastává také bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip.
»Pokud bych byl na místě předsedy vlády Petra Fialy, tak bych se snažil potvrdit pozici vlády tím, že bych sám vyvolal hlasování o důvěře vlády,« uvedl Paroubek. Jinak bude podle něj pozice premiéra oslabena. Paroubek je přesvědčený, že kauza hnutí STAN, které se zřejmě bude dál rozkládat, se bude objevovat každý den, takže to, co může udělat Fiala pro stabilizaci vlády a možná i pro stabilizaci hnutí STAN, je, že vyvolá sám hlasování o důvěře vlády. »Když to neudělá, tak bude v permanentní krizi minimálně ty tři měsíce do voleb,« míní Paroubek.
Podobný názor zastává také Filip. »Pokud se předseda vlády chce vyhnout své vlastní odpovědnosti za stav uvnitř koaliční vládní strany, tak mu nezbývá nic jiného, než vyvolat hlasování o důvěře, jinak ponese odpovědnost za skandály, které jsou součástí hnutí STAN,« řekl pro iportaL24.cz. Filip zdůraznil, že tady už jde o velmi silnou krizi celé jedné vládní strany. »Nejde už o jednotlivce, ale o skupiny osob, myslím si, že to je velký problém, a pokud premiér Fiala nebude ochoten požádat znovu o důvěru, tak se může stát, že ta pochybnost o fungování vlády padne i na něj a na ODS,« dodal Filip. To, že hnutí STAN přeložilo svůj sněm z podzimu na dřívější termín, podle něj ukazuje na pnutí uvnitř STAN.
Skandál monumentálních rozměrů
Paroubek označil současnou kauzu STAN za »skandál monumentálních rozměrů«. Připomněl zároveň, že nejde o první kauzu Starostů a nezávislých. »Je to už několikátá kauza za sebou, která svědčí o tom, že zrovna ty morální principy, s kterými se tak rádi oháněli před volbami do Poslanecké sněmovny na účet bývalého premiéra Andreja Babiše, tak že v tom rozhodně nejsou imunní, pokud jde o korupci, klientelismus a další věci,« uvedl s tím, že je otázkou, co všechno se ještě objeví.
Je přesvědčený, že předseda hnutí Vít Rakušan o tom, co se kolem financování hnutí děje, musel vědět. »Jestli někdo zajišťuje finance pro stranu, tak se to k předsedovi musí nezbytně dostat, pokud to není úplný pitomec, a z toho ministra vnitra nepodezírám, takže samozřejmě hlavy kolem něj padají a měl by podle všech zákonitostí skončit i on, ale tím by skončilo i hnutí STAN. Dneska je ministr vnitra Rakušan klíčovou figurou vlády, protože pokud skončí ve vládě, tak to by byla pro ni taková rána, která by znamenala v první fázi její morální konec a v další fázi konec faktický,« uvedl Paroubek.
Jde podle něj o politicky velmi vážnou situaci, navíc v době, kdy má ČR převzít evropské předsednictví. »Je to už podruhé, kdy vládní koalice vstupuje do evropského předsednictví velmi otřesena, takže bude muset řešit, a to velmi rychle, své interní spory, a je jen otázka jak a jestli se jí to vůbec podaří,« dodal bývalý premiér.
Rozšířit kontrolní pravomoci NKÚ
Podle politoložky Vladimíry Dvořákové podobným kauzám, jakou nyní zažívá česká politická scéna v souvislosti s vládním hnutím STAN, nelze zcela zabránit, dá se jim ale předcházet. Řešením je podle ní přijetí zákona o rozšíření kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).
Dvořáková poukázala na to, že už od roku 2011 se daří bránit tomu, aby NKÚ mohlo kontrolovat statutární města, kraje, státní a městské firmy. Naposledy loni v srpnu tuto změnu jednoznačně odmítly senátorské kluby ODS a TOP 09 i STAN. »Cca 1,5 bilionu nekontrolovaných peněz je prostorem pro spojení politiky a mafie,« uvedla politoložka na Twitteru.
»To nejdůležitější je, aby se vláda chytla za nos a velmi urychleně umožnila přijmout tento zákon. Pokud NKÚ nebude mít pravomoc kontrolovat statutární města a firmy se státní a městskou účastí, tak budeme svědky těchto kauz pořád,« řekla Dvořáková pro iportaL24.cz. Je ale podle ní pravděpodobné, že právě lobbisti typu Redla vždycky přesvědčí různé politiky, aby tento návrh nějakým způsobem zamítli. »V zájmu České republiky ale je, aby byl nastaven kontrolní mechanismus, který by výrazně zmenšil možnost, aby se takovým způsobem jednalo, protože tady jsou otevřený dveře pro tyhle skupiny lobbistů a pro různé manipulace,« dodala Dvořáková.
Neznamená to však, že by například současná kauza hnutí STAN nebyla. »Byla by, protože je to dlouhodobější, ale nevytvářel by se do budoucna tento prostor. Pokud toto nenastane, tak to bude pořád a bude úplně jedno, kdo bude u moci,« míní Dvořáková. Jde podle ní o systémovou záležitost, kdy nejsou dostatečně nastaveny kontrolní mechanismy. »To ale nechtějí nejen Starostové, nemají o to zájem ani další politici,« dodala.
V degradovaném prostředí není složité kauzy organizovat
Politolog Zdeněk Zbořil dal současnou kauzu STAN do souvislosti s blížícími se volbami. »Od roku 1990 nepamatuju volby, kterým by nepředcházela nějaká skandální událost, a je lhostejné, o jaké volby jde. Vidím v tom nějaký instrument určitých politických sil, které chtějí ovlivňovat nadcházející volby. To, co je ale možná ještě důležitější, je, že české politické a ekonomické prostředí je tak degradované, pokud jde o hodnoty, že není složité, tyto kauzy organizovat,« řekl pro iportaL24.cz.
Vznik kauzy ho proto nijak nepřekvapil: »Ať už celá kauza dopadne jakkoli, ať už pádem vlády, nebo rozpadem koalice, či vznikem nějaké nové opoziční smlouvy, v každém případě, až bude po volbách, to dopadne tak, jak říkal Werich, zase se pojede dál močálem černým kolem bílých skal.«
Je přesvědčený o tom, že odchod ministra školství Petra Gazdíka by neměl stačit. Nelíbí se mu, že »některá média už spustila takovou politiku, že to je nejenom dostatečné, ale že to je naopak velmi statečné«.
Zástupci vládní koalice jsou přesvědčeni o tom, že aktuální kauzy kolem hnutí STAN fungování koalice neohrožují, připouštějí ale, že ji oslabují.
Jana Dubničková