Proces normalizace diplomatických vztahů mezi Tureckem a Sýrií se stává nezvratným, ale USA se mohou pokusit úsilí v tomto směru zabránit.
»Je pozoruhodné, že zprávy o brzy plánovaném setkání tureckého a syrského prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a Bašára Asada na tureckém území nebo ve třetích zemích se objevily hned po summitu NATO a na pozadí prohlášení, která zaznívají v USA, že Washington nepodporuje snahy Turecka o normalizaci vztahů se Sýrií. Je zřejmé, že za podmínek, kdy Ankara prohlásí, že existuje politická vůle normalizovat vztahy s Damaškem, se USA budou snažit tomuto procesu bránit, ale ledy se již pohnuly,« uvedl informovaný zdroj pro agenturu TASS. Dodal, že tento proces »se stává nezvratným«.
Podle experta bude s tím, jak turecká strana připravuje plán normalizačního procesu, v místních médiích přibývat informací, které se budou »filtrovat«. »Obecně to však bude doprovázeno nárůstem pozitivity, a to i s ohledem na astanský formát, který je jedním z nejdůležitějších pro urovnání syrského problému,« uvedl.
Provládní deník Daily Sabah 22. července uvedl, že první schůzka mezi Erdoganem a Asadem od roku 2011 by se mohla uskutečnit v srpnu v Moskvě. Publikace rovněž tvrdila, že by na schůzku mohl být pozván irácký premiér Mohammed al-Sudani, zatímco Írán pravděpodobně pozván nebude. Turecké ministerstvo zahraničí téhož dne uvedlo, že tato informace není pravdivá.
Asad při přijetí zvláštního vyslance ruského prezidenta pro syrské urovnání Alexandra Lavrentěva 26. června prohlásil, že Damašek je »otevřen všem iniciativám zaměřeným na zlepšení vztahů s Tureckem, pokud bude tento proces založen na respektování suverenity a přání syrského státu obnovit ji na celém území země«. Dne 28. června Erdogan prohlásil, že je připraven obnovit diplomatické vztahy s Damaškem, které byly přerušeny v roce 2012. Dne 12. července uvedl, že pověřil tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana, aby se »setkal se svými protějšky a připravil plán normalizačního procesu«.
(cik, TASS)