Americká společnost Gilead Sciences, Inc. provedla první klinické zkoušky nejnovější, třetí fáze svého nového léku proti viru HIV lenacapaviru. A lék prokázal absolutní účinnost: podle výrobce jde o první lék v historii, který chrání před HIV ze 100 %.
Jedná se o nový injekční lék, který při užívání dvakrát ročně zaručuje stoprocentní ochranu před infekcí HIV. Pokud bude tento lék po dalším výzkumu schválen, půjde o další účinný způsob boje proti této infekci, který v dlouhodobém horizontu přiblíží lidi k jejímu vymýcení. Co je důležité – lenacapavir stačí užívat pouze dvakrát ročně, aby byly výsledky konzistentní.
Lenacapavir je látka, která brání viru HIV proniknout do zdravých buněk a infikovat je. Funguje takto: všechny viry mají zvláštní vnitřní obal, který se skládá z bílkoviny – kapsidy. Ta obsahuje genetický materiál nebezpečného patogenu, který je rozhodující pro transport viru do hostitelských buněk: jakmile virus pronikne dovnitř, kapsida se rozpadne a materiál, který obsahuje, se dostane dovnitř a začne se kopírovat. Lenacapavir naopak tento proces zastavuje, a v důsledku toho se virus nešíří tělem. Díky tomu je lenacapavir vynikajícím způsobem prevence HIV.
U lidí již nakažených virem HIV lenacapavir zabraňuje tvorbě virových potomků, čímž je činí defektními. Virus tak ztrácí schopnost infikovat další buňky, což zastavuje šíření nemoci.
Studie lenakapaviru ve třetí fázi probíhaly v Jihoafrické republice a Ugandě. Studie se zúčastnilo více než 5300 žen ve věku 16 až 25 let. Různé skupiny účastnic dostávaly lenacapavir nebo jiné skupiny perorálních léků, které mají rovněž léčebné účinky: Gilead, Descovy nebo Truvada.
Na konci ročního zkušebního období odborníci nezjistili žádný případ infekce u více než 2000 žen, které užívaly lenacapavir. Na druhou stranu mezi pokusnými osobami, které užívaly Descovy a Truvadu, nebyl výsledek tak bezchybný, přičemž u osob užívajících první lék bylo zaznamenáno 16 případů infekce a u osob užívajících druhý lék 39 případů.
Lenacapavir tak prokázal převahu mezi svými analogy: injekce nejenže zůstaly účinné po dobu šesti měsíců, ale také vykázaly stoprocentní účinnost.
Navzdory úspěchu nové studie klinické zkoušky injekce stále probíhají. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím schválil jeho použití jako součást kombinované terapie s jinými antivirotiky k léčbě infekce HIV u pacientů, kteří přestali reagovat na jiné přípravky nebo je nemohou užívat kvůli nesnášenlivosti.
Studie lenakapaviru nyní probíhá. V další fázi bude lék testován na kontrolních skupinách žen a osob obou pohlaví, které si drogu aplikují injekčně.
I tak si však v této fázi nebude moci lék dovolit každý: injekce v prvním roce léčby budou pacienty stát 42 000 dolarů. A i když cena v budoucnu klesne na 39 000 dolarů, stále se jedná o mimořádně nákladnou proceduru. Vývojář však slibuje, že cena klesne, až budou známy výsledky budoucích studií lenacapaviru.
(cik)