Zákaz reklamy na alkohol v televizi a rozhlase mezi šestou a dvacátou hodinou a zavedení zdravotních varování na etiketách alkoholických nápojů. To jsou návrhy, kterými chtějí vládní Piráti omezit reklamu na alkohol a tím i nadměrné pití v Česku. Příslušné návrhy by chtěli prosadit ještě do voleb.
Alkohol je v české společnosti podle pirátské poslankyně Kláry Kocmanové velmi rozšířený a normalizovaný. »Pít alkohol je u nás spíš norma,« řekla na čtvrtečním setkání s novináři.
Expertka strany na problematiku závislostí Jana Michailidu předložila několik varovných čísel. Podle výroční zprávy o závislostech za loňský rok každý osmý dospělý v ČR minimálně jednou týdně nadměrně pije alkohol. Rizikově a škodlivě popíjí až 1,3 milionu lidí nad 15 let. Podle předloňského výzkumu se opakovaně opila čtvrtina patnáctiletých. Česko patří k zemím s největší spotřebou alkoholu. V roce 2022 v průměru každý obyvatel vypil 169,5 litru alkoholických nápojů. Zpráva uvádí, že alkohol je v ČR za šesti procenty úmrtí, připraví o život kolem 7000 lidí ročně, což představuje šest procent celkové úmrtnosti v ČR. Kvůli nemocem z alkoholu končí každý rok v nemocnicích na 14 000 osob. Roční dopady a ztráty činí téměř 60 miliard korun.
»Většina těchto dopadů se týká zdravotní péče, nicméně tito lidé jsou dále znevýhodněni, a tudíž dochází ke ztrátě produktivity. U alkoholu hovoříme o ztrátě produktivních let v rozmezí deseti až dvaceti let,« uvedla Michailidu. V porovnání se zahraničím jde podle ní o velmi alarmující čísla. »Česká republika na tom není dobře,« konstatovala pirátská expertka.
Dále zdůraznila, že alkohol má i společenské dopady, když v roce 2022 bylo evidováno téměř 8500 trestných činů pod vlivem návykové látky, z toho šest tisíc bylo pod vlivem alkoholu.
Nedostatečná regulace
»Tolerance vůči alkoholu je v České republice velmi velká. Je potřeba, abychom se my jako politici zabývali tím, zda je regulace dostatečná. My si myslíme, že ne. Bohužel ne všichni koaliční partneři to vnímají stejně,« uvedla Michailidu, která je členkou vládní rady pro koordinaci politiky v oblasti závislostí.
Piráti navrhují, aby na etiketách alkoholických nápojů bylo povinně zdravotní varování podobně jako v Irsku. Jsou přesvědčeni, že varování na obalech mají reálné preventivní dopady a efekt.
Chtějí také prosazovat zákaz reklamy na alkohol v televizi a rozhlase mezi šestou a dvacátou hodinou, aby ji tak nesledovaly děti.
»Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit to neřešit. Navrhovaná opatření považujeme za nutný základ a za věci, které jsou možné a které je reálné prosadit v tomto volebním období,« doplnila Kocmanová. Podle ní o opatřeních proti nadměrnému pití začala debatovat skupina poslanců už při prosazování novely s regulací psychomodulačních látek.
Vláda loni schválila plán proti závislostem s řadou opatření a s termíny plnění. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil už dřív ale uvedl, že se záměry prosazují těžko, a to kvůli nedostatku financí i politické ochoty měnit legislativu. Koalice debatuje už dlouhou dobu o spotřební dani na tiché víno, lidovci, ale také poslanci dalších stran, především ti, kteří pocházejí z Moravy, ji odmítají.
(jad)