Od pětidemoliční vlády Petra Fialy jsme se dozvěděli, že výstavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Dukovany přiklepli korejské firmě KHNP s tím, že jde o zdaleka nejvýhodnější nabídku: jeden blok o výkonu 1050 MW elektrických (nikoliv poptávaných 1200 MWe) má stát 200 miliard korun v dnešních cenách. První blok má být uveden do zkušebního provozu v roce 2036. Z hlediska sílící elektroenergetické krize, vyvolané nesmyslnou politikou potírání jaderné energetiky v některých evropských státech a politikou ochrany stability klimatu, tzv. Green Deal, snažící se vyloučit ze spotřeby fosilní paliva, trochu pozdě. Není samozřejmě pravda, že jde o nabídku nejvýhodnější, jak nám ministři s odkazem na asi 200 odborníků namlouvají. Proč? Jak někteří (nejen vrchní pirát Ivan Bartoš) sebe i Fialovu vládu pochválili, zakázku nezískala, resp. byla předem zákonem vyřazena, světová jednička (Rusko, reálně Rosatom) a světová dvojka (Čína) coby údajné bezpečnostní riziko. Nikoliv, mnohem větším rizikem je jejich vyloučení a zvláště pak válečnická politika Fialovy pětidemoliční vlády.
Podle zlých jazyků 17. dubna 2021 byli zatčeni běloruští pučisté chystající se zavraždit prezidenta Běloruska Alexandra Lukašenka a svrhnout jeho vládu ve jménu západních hodnot. Protože ruská televize poté vysílala schůzku spiklenců, kterou se podařilo ruské tajné službě v Moskvě nahrát, vznikla potřeba odvést pozornost. Americký velvyslanec v ČR zvedl telefon a požádal premiéra Adreje Babiše a jeho zástupce ministra vnitra Jana Hanáčka o obvinění Ruska z výbuchů dvou muničních skladů ve Vrběticích v říjnu a v prosinci 2014, kde se tak uklízely stopy po nelegálním vývozu zbraní. Taková totiž byla základní vyšetřovací verze Police ČR až do 17. dubna 2021. Babiš a Hamáček z těžko pochopitelných důvodů poté vystoupili v televizi a obvinili Rusko z výbuchů skladů munice ve Vrběticích, načež Parlament ČR s výjimkou komunistů přijal zákon, který zakazuje výstavbu jaderných elektráren v Česku ruským a čínským firmám. Že nejsou proti Rusku důkazy? Prý jsou. Akorát je ani prezident Miloš Zeman neviděl, neboť jsou v režimu přísně tajného utajení a ani policie nemá co proti Rusku ve věci výbuchu muničáků ve Vrběticích předložit.
Jak u blbých? Jistě. Nevládní protijaderní ekologové věc rozumně nekomentovali. V zásadě ji ale vítali v přesvědčení, že nyní již výstavba nových jaderných elektráren v Česku nehrozí. Argumenty pro to měli docela silné. Tedy, bez Ruska a Číny v úvahu připadaly jen americký Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská KHNP.
Tři západní kandidáti
Stav kdysi významné firmy Westinghouse je už léta žalostný. Za dvacet let dvakrát zbankrotovala (nyní ji vlastní Japonci) a nebyla s to dokončit ani jeden blok jaderné elektrárny. V posledních dvaceti letech rozvíjela vlastně jen dva projekty. Jeden byla nucena zastavit jako beznadějný, druhý v současné době dokončuje. Oba jsou v USA. Trojnásobná realizační doba, trojnásobné vynaložené náklady (prodlužování doby výstavby investice citelně zdražuje), to položí i ekonomicky hodně silnou firmu. K tomu vážné podezření, že svržení pravicové Nečasovy vlády v tzv. kabelkové aféře v červnu 2013 v žoldu Westinghousu zosnovaly americké a české tajné služby poté, co byl Nečas na návštěvě v Moskvě a nevyloučil možnost účasti Rosatomu ve výběrovém řízení na realizátora výstavby nových bloků jaderné elektrárny v Temelíně.
Mizerně je na tom i francouzská EDF. Aktuálně staví tři jaderné bloky, a to ve Finsku, ve Francii a ve Velké Británii. Ten ve Finsku uvádí do provozu. Doba realizace, asi trojnásobná, náklady, také asi trojnásobné, ale protože se EDF zavázala, že všechny náklady navíc zaplatí ze svého, získává Finsko zřejmě nový jaderný zdroj sice s obřím zpožděním, ale prakticky zadarmo. Holt dobře napsaná hospodářská smlouva. Podobně je na tom výstavba ve francouzském Flamaville, která se též blíží zprovoznění. Mladší je projekt ve Velké Británii, který sice též nabírá zpoždění a prodražuje se, ale zatím to nemá hrozivé rozměry.
Poměrně málo se ví o jaderných elektrárnách korejské firmy KHNP. Velká část jich pracuje v Jižní Koreji, dále ve Spojených arabských emirátech. Chystá se je budovat i sousední Polsko. Jistý problém dělá termín »malý modulární reaktor«, neboť má jít o zdroj o kapacitě do 300 MWe, což ne každý splňuje. Na ten firma KHNP nemá licenci v Jižní Koreji a ve hře v Česku není. Spíše zde jde o zmatení jazyka.
Závěr
Velké polistopadové brždění výstavby nových bloků jaderných elektráren přineslo rozsáhlé škody na životním prostředí ČR a stabilitě klimatu na Zemi. Nakonec přispělo i k současné elektroenergetické krizi ČR, byť za hlavního viníka této krize považuji nekompetentní Fialovu pětidemoliční vládu, která elektřinu v ČR nesmyslně zdražila, aby (slovy poslance ODS Skopečka) »nebyla ohrožena německá energetická politika Energie Wende«. Tristní. I kdyby výstavba nových dvou bloků jaderné elektrárny v Dukovanech firmou KHNP probíhala hladce, podle schváleného harmonogramu, což není příliš pravděpodobné, jisté je, že budou zprovozněny z hlediska současné elektroenergetické krize pozdě. A pokud smlouva o výstavbě nebude mít tvrdé podmínky pro firmu KHNP podle finského vzoru vůči firmě EFD, může být ČR ještě hodně, hodně oškubána…
Jan Zeman
Další kapitalistické zločiny na československém národním majetku po listopadovém puči 1989, opět v podání ODS pod vedením Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla. Všechno podle zásady z cizího krev neteče, zaplatí to čeští důchodci a nemajetní obyvatelé rozbitého Československa.
Vyřazením Číny a Ruska byla omezena konkurence a účastníci tedy nebyli nuceni předložit nejlepší nabídky. Fialův režim už zase okradl české občany.