Čínští vědci nedávno objevili souvislost mezi okysličováním oceánů a ranou evolucí živočichů, což vrhá nové světlo na kambrickou explozi.
Ke kambrické explozi došlo zhruba na počátku období kambria, přibližně před 541 miliony let. V tomto období došlo k rychlému nárůstu taxonomické rozmanitosti, morfologické rozdílnosti a ekologické složitosti raných živočichů.
Za hlavní příčinu této rychlé evoluce bylo považováno globální okysličení oceánu. Nedávná zjištění však naznačují, že požadavky na kyslík potřebné k uspokojení základních metabolických potřeb raných živočichů mohly být již naplněny.
Někteří považují okysličování oceánů spíše za důsledek kambrické exploze než za její příčinu a okysličování oceánů může působit na evoluci živočichů prostřednictvím smyček pozitivní zpětné vazby.
Mechanický vztah mezi okysličováním oceánů a evolucí raných živočichů tak zůstává záhadou.
Aby vědci z Čínské vědecké a technické univerzity získali poznatky o mořském prostředí pro kambrickou explozi, analyzovali přebytečný obsah barya a složení izotopů v kambrických kovnatých černých břidlicích v Jang-c‘-ťiangské desce na jihu Číny.
Zjistili, že globální okysličování oceánu na přechodu ediakaru do kambria mohlo zvýšit zásobu síranů oxidací sulfidů a současně snížit zásobu barya srážením barytu.
Vysoké koncentrace barya ve vodě mohou snižovat míru přežití vodních živočichů. Odstranění síranů i barya, které jsou pro živočichy škodlivé, mohlo zlepšit mořské prostředí pro kambrickou explozi raných živočichů.
Studie byla publikována v časopise National Science Review.
(Xinhua)