Severoatlantická aliance (NATO) se nesmí stát nástrojem Spojených států k provádění jejich politiky po celém světě a fungovat jako prodloužená ruka vlivu Washingtonu, uvedl ve středu v rozhovoru pro agenturu Xinhua chorvatský politický analytik Mladen Plese.
»Spojené státy využívají NATO k provádění své politiky a mají na něj rozhodující vliv, to není pro evropské partnery dobré. NATO nesmí být prodlouženou rukou Washingtonu a stále více evropských zemí na to upozorňuje,« řekl Plese.
Podle analytika by NATO mělo plnit takovou funkci, jako je zachování míru a předcházení konfliktům, a ne rozpoutávat nebo se zapojovat do válek a vojenských konfliktů po celém světě, jak to v posledních letech pod vedením Spojených států činilo.
Ukrajinská krize je podle něj nejnovějším příkladem amerického vlivu.
Spojené státy se navíc snaží posílit NATO prostřednictvím svého zvýšeného angažmá ve východní Asii, což podle Plese není v zájmu Evropy.
»NATO je ve jménu amerických zájmů využíváno k utužování situace v asijsko-pacifickém regionu, což vůbec neodpovídá zájmům Evropy,« řekl Plese. »Proto věřím, že přijde doba, kdy si Evropané vytvoří vlastní obranné síly, které nebudou závislé na NATO.«
Plese se vyjádřil v době, kdy se ve Washingtonu od 9. do 11. července koná summit NATO. NATO, které bylo založeno v raných fázích studené války, nyní čelí měnící se globální situaci, pro niž je charakteristická multipolarita, což vyvolává diskuse o jeho dalším významu.
(Xinhua)