Stát se zrušením EET zbavil jednoho z nástrojů pro odhalování daňových úniků

Zrušením elektronické evidence tržeb (EET) v lednu 2023 ztratili správci daně jeden z významných nástrojů pro cílené prověřování daňových úniků. V případě daně z přidané hodnoty (DPH) šlo především o odhalování daňových subjektů, které se nezaregistrovaly k DPH, přestože překročily zákonný limit pro povinnou registraci. Konstatoval to NKÚ po ukončení kontroly zaměřené na vybraná opatření proti daňovým únikům.

Kontroloři poukázali na fakt, že stát v roce 2016 zavedl vboji proti daňovým únikům dva nové nástroje. Od ledna to bylo kontrolní hlášení a od prosince elektronická evidence tržeb. »V průběhu šesti let odhalila Finanční správa ČR prostřednictvím kontrolního hlášení přes 10 milionů rizikových transakcí a doměřila téměř 11 mld. Kč na dani z přidané hodnoty. Díky EET doměřila na daních z příjmů a DPH v letech 2017 až 2019 celkem 652 mil. Kč,« uvedl NKÚ v tiskové zprávě.

Generální finanční ředitelství (GFŘ) vynaložilo na systém kontrolních hlášení, která musí podávat plátci DPH, v letech 2015 až 2022 celkem 257,6 milionu korun. Kontrolní úřad vyhodnotil tyto peníze jako účelně vynaložené.

Mezi nejčastější zjištění finanční správy patřilo např. neoprávněné uplatnění odpočtu DPH z fiktivních faktur nebo to, že podnikatelé finanční správě neprokázali, že nákupy služeb, zboží či materiálu z přijatých faktur použili skutečně pro svoji ekonomickou činnost.

Prostřednictvím EET doměřila finanční správa v letech 2017 až 2019 na daních z příjmů a na DPH 652 milionů korun, z toho 184,9 mil. Kč na dani z přidané hodnoty. »Následným zrušením EET v lednu 2023 ztratili správci daně jeden z významných nástrojů pro cílené prověřování daňových úniků, v případě DPH pro odhalování daňových subjektů, které se nezaregistrovaly k DPH, přestože překročily zákonný limit pro povinnou registraci,« uvedl NKÚ. Původně byl tento limit jeden milion korun, od loňského roku se zvýšil na dva miliony korun.

Máme řadu dalších nástrojů, tvrdí ministerstvo

NKÚ při kontrole zjistil, že finanční správa s využitím dat z EET v letech 2017–2022 zaregistrovala k DPH celkem 7167 daňových subjektů z důvodu překročení zákonného limitu. V letech 2017 až 2019 tak bylo z důvodu překročení zákonného limitu nově zaregistrováno k DPH každoročně v průměru 2076 subjektů. Do té doby se roční číslo zaregistrovaných pohybovalo pod 70. »Po pozastavení EET došlo v letech 2021 a 2022 k poklesu nových registrací k DPH dokonce jen na přibližně 20 ročně,« uvedl NKÚ.

Na zavedení a provoz EET vynaložily ministerstvo financí, GFŘ a Generální ředitelství cel v letech 2015–2023 celkem 2,24 mld. Kč. Zavedení první a druhé vlny EET se mělo týkat 19 % daňových subjektů, které měly povinnost evidovat tržby. Tento předpoklad se v prvních dvou letech naplnil a do roku 2019 nárůst subjektů přihlášených do EET pokračoval. Z celkového počtu daňových subjektů přihlášených k EET tvořili více než 50 % plátci DPH.

Podle ministerstva financí šlo o neúměrně drahý nástroj, který stál daňové poplatníky přes dvě miliardy korun a náklady na něj by se postupem let dále zvyšovaly. »Již v roce 2022, kdy vláda o zrušení rozhodla, bylo ze strany MF jasně konstatováno, že ač půjde o ztrátu jednoho z řady kontrolních nástrojů, jde z hlediska veřejných rozpočtů o finančně efektivní řešení,« uvedlo MF v reakci na dnešní kontrolní závěr. Rozpočtový přínos zmiňovaný ve zprávě NKÚ pokládá za sporný. Podle ministerstva je pravděpodobné, že by se postupem let přínos EET blížil nule, případně by byl záporný, a to hlavně kvůli poklesu hotovostních operací, kterých má být v roce 2025 podle odhadů proti bezhotovostním platbám jen asi pětina. »Stát má jako daňový správce řadu dalších nástrojů, jak s těmito úniky účinně bojovat, ať už jsou to například kontrolní hlášení anebo analytická a vyhledávací činnost,« uvedlo MF.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Prosazují zájmy svých zlodějských voličů. Kéž by někdo stejně vehementně prosazoval zájmy nás slušných pracujících.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy