Írán nepodlehne tlaku, vzkázal Spojeným státům americkým nově zvolený iránský prezident Masúd Pezeškján. Uvedl to v poměrně obsáhlém článku nazvaném »My message to new world« (Můj vzkaz novému světu), který publikoval deník Tehran Times.
»Kandidoval jsem na platformě reforem, podpory národní jednoty a konstruktivní spolupráce se světem, čímž jsem si nakonec u volebních uren získal důvěru svých krajanů, včetně mladých žen a mužů nespokojených s celkovým stavem věcí. Hluboce si vážím jejich důvěry a jsem plně odhodlán pěstovat konsensus na domácí i mezinárodní úrovni, abych dodržel sliby, které jsem dal během své kampaně,« napsala nová hlava státu na úvod.
Pezeškján zdůraznil, že jeho administrativa se bude řídit závazkem zachovat íránskou národní důstojnost a mezinárodní postavení za všech okolností. Íránská zahraniční politika je založena na zásadách »důstojnosti, moudrosti a obezřetnosti«, přičemž za formulaci a provádění této státní politiky odpovídá prezident a vláda. »S tímto vědomím bude moje vláda provádět politiku založenou na příležitostech vytvářením rovnováhy ve vztazích se všemi zeměmi v souladu s našimi národními zájmy, hospodářským rozvojem a požadavky regionálního a globálního míru a bezpečnosti. V souladu s tím budeme vítat upřímné snahy o zmírnění napětí a dobrou vůli budeme oplácet dobrou vůlí,« připojil.
Vyzdvihl přátelství Íránu s Čínou a Ruskem. »Čína a Rusko při nás v těžkých dobách důsledně stály. Tohoto přátelství si hluboce vážíme. Náš 25letý plán s Čínou představuje významný milník na cestě k vytvoření oboustranně výhodného ‚komplexního strategického partnerství‘ a těšíme se na rozsáhlejší spolupráci s Pekingem na cestě k novému globálnímu řádu. V roce 2023 sehrála Čína klíčovou roli při usnadnění normalizace našich vztahů se Saúdskou Arábií a ukázala svou konstruktivní vizi a prozíravý přístup k mezinárodním záležitostem,« uvedl na adresu ČLR a o Rusku dodal, že je cenným strategickým spojencem a sousedem Íránu: »Moje administrativa bude i nadále usilovat o rozšiřování a prohlubování naší spolupráce. Usilujeme o mír pro obyvatele Ruska a Ukrajiny a moje vláda bude připravena aktivně podporovat iniciativy zaměřené na dosažení tohoto cíle. Budu i nadále upřednostňovat dvoustrannou a mnohostrannou spolupráci s Ruskem, zejména v rámci uskupení, jako jsou BRICS, Šanghajská organizace pro spolupráci a Euroasijská hospodářská unie.«
Navzdory »chybným krokům« Západu se prezident těší na konstruktivní dialog s evropskými zeměmi, který povede ke správnému nastavení našich vztahů na základě zásad vzájemného respektu a rovného postavení. Evropské země by si podle něj měly uvědomit, že Íránci jsou hrdý národ, jehož práva a důstojnost již nelze přehlížet. »Existuje řada oblastí spolupráce, které mohou Írán a Evropa prozkoumat, jakmile se evropské mocnosti s touto skutečností smíří a odloží samozvanou morální nadřazenost spojenou s vykonstruovanými krizemi, které naše vztahy tak dlouho sužovaly. Příležitosti ke spolupráci zahrnují hospodářskou a technologickou spolupráci, energetickou bezpečnost, tranzitní trasy, životní prostředí, jakož i boj proti terorismu a obchodu s drogami, uprchlickou krizi a další oblasti, které by mohly být využity ku prospěchu našich národů,« uvedl Pezeškján.
»Spojené státy si také musí uvědomit realitu a jednou provždy pochopit, že Írán nereaguje – a nebude reagovat – na nátlak. Do JCPOA jsme vstoupili v roce 2015 v dobré víře a plně jsme splnili své závazky. Spojené státy však od dohody nezákonně odstoupily, motivovány čistě domácími hádkami a pomstou, a způsobily naší ekonomice škody za stovky miliard dolarů a íránskému lidu – zejména v době pandemie covidu – způsobily nevýslovné utrpení, smrt a zkázu uvalením exteritoriálních jednostranných sankcí. Spojené státy se záměrně rozhodly vystupňovat nepřátelství tím, že vedou proti Íránu nejen ekonomickou válku, ale také se zapojily do státního terorismu tím, že zavraždily generála Kásema Solejmáního, světového protiteroristického hrdinu známého tím, že úspěšně zachránil obyvatele našeho regionu před pohromou ISIS a dalších krutých teroristických skupin. Dnes je svět svědkem škodlivých důsledků této volby,« nešetřil kritikou.
Na závěr zopakoval, že Írán neusiluje o vývoj jaderných zbraní. »Chtěl bych zdůraznit, že íránská obranná doktrína nezahrnuje jaderné zbraně, a naléhavě vyzývám Spojené státy, aby se poučily z minulých chybných odhadů a přizpůsobily tomu svou politiku. Rozhodující činitelé ve Washingtonu musí uznat, že politika spočívající v poštvávání regionálních zemí proti sobě nebyla úspěšná a nebude úspěšná ani v budoucnu. Musí se s touto skutečností smířit a vyhnout se prohlubování současného napětí,« dodal Pezeškján.
Devětašedesátiletý kardiochirurg zvítězil minulý týden ve volbách, jež se konaly poté, co v květnu při nehodě vrtulníku zahynul tehdejší prezident Ebráhím Raísí.
(pk)
FOTO – tehrantimes.coM
Skvělý článek a z hlediska Iránu obsahově vyvážený.