Vládní pětikoalice navrhuje zvýšit koncesionářské poplatky a rozšířit okruh plátců koncesionářských poplatků České televizi a Českému rozhlasu. Poslanci začnou spornou novelu projednávat příští týden v úvodním kole. Podle návrhu se má televizní poplatek zvýšit o 15 Kč na 150 korun měsíčně a rozhlasový poplatek o deset na 55 Kč.
»Zvýšení o patnáct a o deset korun v kontextu toho, že se poplatky nezvyšovaly v jednom případě téměř dvacet let, v druhém případě patnáct let, je částka, kterou považujeme za velmi přiměřenou, a je správné, že se tak děje,« uvedl k novele ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Navrhované zvýšení poplatků podle důvodové zprávy ministerstva pouze dorovná příjem České televize a Českého rozhlasu tak, aby mohly plnit veřejnou službu ve stávající kvalitě. ČT získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc do rozpočtu 865 milionů korun, Český rozhlas bude mít o 331 milionů Kč více. ČT letos hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun a Český rozhlas má mít výnosy a náklady 2,37 miliardy korun. Poplatky u obou veřejnoprávních firem tvoří většinu příjmů.
Opozice je jednoznačně proti navýšení koncesionářských poplatků a dokonce zaznívají hlasy pro jejich úplné zrušení. »Do dalších voleb půjdeme s tím, že je zrušíme. Veřejnoprávní média nejsou veřejnoprávní, ale provládní. Nevidím důvod, proč mají platit daňoví poplatníci miliardy,« tvrdí předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Podobně hovoří i další opoziční hnutí SPD. »Za SPD říkám, že my naopak prosazujeme zrušení koncesionářských poplatků. Takže my odmítáme razantní zvyšování koncesionářských poplatků. Podle Ministerstva kultury vedeného ministrem Martinem Baxou z ODS se mají televizní a rozhlasové poplatky nejen razantně zvýšit, ale nově je mají platit i vlastníci všech zařízení umožňujících příjem vysílání veřejnoprávních médií, tedy i majitelé takzvaných chytrých mobilních telefonů, tabletů nebo počítačů. Počet rozhlasových a televizních koncesionářů se má tímto způsobem zvýšit zhruba o další 230 tisíc. Největší firmy mají podle vládního návrhu na těchto poplatcích nově odvádět přes 20 tisíc korun měsíčně. Takže vy opravdu chcete sedřít z kůže úplně všechny a všude,« napsal již dříve na sociální síti šéf SPD Tomio Okamura.
SPD navrhuje převedení financování veřejnoprávních médií do určité kapitoly státního rozpočtu a kontrolu jejich hospodaření ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Koneckonců o nedostatečné kontrole ČT a ČRo hovořil v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz bývalý člen rady Českého rozhlasu a dnes pražský zastupitel za SPD Josef Nerušil. »Jsou tam nedostatečné kontrolní mechanizmy. A v případě veřejnoprávních médií zkrátka jednotlivé mediální rady nefungují, jak by fungovat měly. Jejich kontrolní funkce je nedostatečná. To je jeden problém. A druhý? Že lidi, kteří tam sedí, to berou jenom jako takovou politickou trafiku na přilepšení, ale ve skutečnosti je stav veřejnoprávních médií vůbec nezajímá,« řekl Nerušil.
Podobně mluví i neparlamentní opoziční subjekty. Trikolora již dříve ve svém stanovisku uvedla, že »nevidí jediný důvod, proč by se česká veřejnost, respektive lidé, kteří zastávají jiné názory, měli svými penězi podílet na nechutné jednostranné propagandě, respektive na poškozování svých vlastních zájmů«.
»Platit koncesionářský poplatek České televizi za to, že mám mobil nebo počítač připojený k internetu, je stejný nesmysl, jako platit pojišťovně povinné ručení za to, že vlastním garáž,« uvedl na svém Facebooku ke sporné novele předseda strany PRO Jindřich Rajchl.
Také komunistům vadí nejen zvýšení poplatků, ale také to, že je bude muset platit i ten, kdo má chytrý mobil nebo internet. »Po skandálech v posledních předvolebních dnech, ve kterých Česká televize jasně opět ukázala výběrem kandidátů pro debatu, že je další silou ‚pětikolky‘, a tudíž neplní funkci veřejnoprávního a objektivního média, je to vedle korespondenční volby další krok, jak si chce (nikoliv naše) vláda upevnit svou pozici,« napsal ve svém komentáři pro Parlamentní listy člen výkonného výboru KSČM Zdeněk Štefek.
Sněmovnu čekají v nadcházejícím posvátečním týdnu hned tři schůze, z toho dvě mimořádné svolané z koaličního podnětu. V úvodu té řádné v úterý složí slib tři noví poslanci – Kamila Bláhová, Jaromír Dědeček a Miroslav Samaš nahradí trojici zvolených europoslanců hnutí ANO Kláru Dostálovou, Jaroslavu Pokornou Jermanovou a Jaroslava Bžocha.
(pk)
Další podraz!!!
Nesnáším tu bandu válečníku a zlodějů‘
Fiala a Rychetského Pětikoaliční zrůdy včetně Pavla a ANO shánějí stamiliardy na svoje zbraně – letadla, tanky, transportéry, a tak kradou kde se dá.
Okradli české důchodce a teď okrádají další obyvatele ČR, nikdo neujde okradení, které pořádá Rychetského Pětikoalice pod vedením Fialy, Pekarové, Vystrčila, Černochové a ostatních Pětikoaličních vládních gaunerů a ANO a Pavla.