Čínští vědci nedávno vyslovili domněnku, že současná aureola Mléčné dráhy z temné hmoty je »mírně oblá«.
Studie, kterou provedli vědci z Univerzity Čínské akademie věd (UCAS) ve spolupráci s několika místními a mezinárodními výzkumnými institucemi, byla publikována v nejnovějším čísle časopisu Nature Astronomy.
Vědci se domnívají, že tvar aureoly temné hmoty je klíčem k pochopení procesu hierarchického formování Mléčné dráhy. Navzdory rozsáhlému úsilí v posledních desetiletích zůstává její tvar předmětem diskusí, přičemž návrhy se pohybují od silně oblé až po prolátní.
Na základě pozorovacích dat z družice Gaia Evropské kosmické agentury a čínského spektroskopu LAMOST (Large Sky Area Multi-Object Fiber Spectroscopic Telescope) vědci analyzovali přibližně 2 600 proměnných hvězd typu cefeid různého stáří. K sestavení trojrozměrné struktury disku Mléčné dráhy v různých stářích za období 250 milionů let použili novou metodu zvanou »motion picture«.
V blízkém vesmíru téměř třetina diskových galaxií není dokonalým diskem, ale vykazuje pokřivený tvar připomínající bramborový lupínek. Astronomové tento jev označují jako deformaci disku. Mléčná dráha, jakožto typická disková galaxie, má také tuto deformační vlastnost.
Tím, že vědci »sledovali«, jak se deformace disku vyvíjí s věkem, zjistili, že se deformace posouvá ve zpětném směru rychlostí 0,12 stupně za milion let.
»Dříve chybělo přesné měření toho, jak se osnova disku vychyluje,« řekl spoluautor studie a docent UCAS Chuang Jang.
Na základě svých měření výzkumný tým zjistil, že současná aureola temné hmoty obklopující osnovu vykazuje mírně protáhlý elipsoidní tvar.
»Pouze tento tvar může vysvětlit rychlost precese osnovy,« řekl Chuang.
»Toto měření poskytuje klíčový opěrný bod pro studium vývoje aureoly temné hmoty Mléčné dráhy a historie sestavování Galaxie,« dodal Chuang.
(Xinhua)