Kazašský prezident: Stálé komplexní strategické partnerství mezi Kazachstánem a Čínou otevírá novou kapitolu

Nadcházející setkání hlav států Kazachstánu a Číny bude přínosem pro obyvatele obou zemí a dohody, kterých bude dosaženo, otevřou novou kapitolu stálého komplexního strategického partnerství mezi Kazachstánem a Čínou, prohlásil kazašský prezident Kassym-Žomart Tokajev.

Čínský prezident Si Ťin-pching uskuteční státní návštěvu Kazachstánu a koncem tohoto týdne se zúčastní 24. zasedání Rady hlav států Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS).

»Těšíme se na návštěvu prezidenta Si a věříme, že vnese silný impuls do dynamiky rozvoje dvoustranných vztahů,« uvedl Tokajev v nedávném exkluzivním písemném rozhovoru pro agenturu Xinhua.

Vztahy mezi Kazachstánem a Čínou jsou založeny na pevných poutech hlubokého přátelství a dobrého sousedství, uvedl kazašský prezident s tím, že bilaterální spolupráce zahájila během návštěvy Si v Kazachstánu v září 2022 novou »zlatou třicítku«.

Letecký snímek pořízený 1. ledna 2024 ukazuje nakládku kontejnerů na základně logistické spolupráce mezi Čínou a Kazachstánem v Lien-jün-kangu ve východočínské provincii Ťiang-su. FOTO – Xinhua/Wang Jianmin

»Mám velmi vřelé vzpomínky na naše setkání s váženým prezidentem Si, na kterých jsme v otevřené a důvěryhodné atmosféře diskutovali o aktuálních otázkách a perspektivách posílení našeho stálého komplexního strategického partnerství,« uvedl.

Časté výměny na vysoké úrovni podle něj dále posílily dvoustranné vazby mezi Kazachstánem a Čínou.

Jen za poslední rok byla zpečetěna řada důležitých dohod, včetně zavedení vzájemné bezvízové politiky, výstavby třetího železničního odbavovacího stanoviště, zřízení kulturních center a vyhlášení roku 2024 »rokem turistiky v Kazachstánu« v Číně, poznamenal Tokajev.

»Jako vynikající vůdce a moudrý státník povede prezident Si svou prozíravostí Čínu k dosažení obrovského růstu a významnému posílení globálního vlivu Číny,« uvedl.

S odkazem na kazašské přísloví »Tak jako řeka potřebuje své koryto, lidé spoléhají na vůdce« Tokajev uvedl, že věří, že Čína pod moudrým vedením svého vůdce neustále kráčí k velkému cíli, kterým je uskutečnění omlazení čínského národa.

Při vzpomínce na svůj osmiletý pobyt v Číně kazašský vůdce uvedl, že má stále živé vzpomínky na svůj pobyt v Pekingu jako zahraniční student a později jako diplomat na začátku své kariéry, která je s Čínou spojena.

»Během svého pobytu v Číně jsem se hluboce ponořil do čínské kultury, historie, jazyka a zvyků a objevil jsem bohatství a rozmanitost čínské kuchyně,« řekl a dodal, že nyní pravidelně čte knihy v čínštině a informuje se o čínském politickém a socioekonomickém vývoji.

Kazachstán a Čína navázaly úzkou spolupráci v rámci mezinárodních struktur, včetně OSN, ŠOS, Konference o interakci a opatřeních k budování důvěry v Asii a mechanismu Čína-Střední Asie, zdůraznil Tokajev.

»S Čínou sdílíme podobné postoje k mnoha naléhavým globálním a regionálním otázkám a Kazachstán plně podporuje Čínou navrhovanou iniciativu Pásmo a stezka a je připraven se aktivně podílet na probíhající integraci našich národních rozvojových strategií,« uvedl.

Kazašský prezident vyzval k podpoře spolupráce v pěti klíčových oblastech, a to k prohloubení investiční spolupráce, zvýšení obratu dvoustranného obchodu, posílení spolupráce v rámci iniciativy Pásmo a stezka, rozšíření spolupráce v oblasti dopravy a podpoře kulturních a mezilidských vztahů.

Zejména zdůraznil význam kulturní a mezilidské komunikace mezi oběma zeměmi, neboť v březnu se v Pekingu konalo slavnostní zahájení »Kazašského roku cestovního ruchu« v Číně.

Na snímku z 29. června 2024 je pohled na centrální část Astany. FOTO – Xinhua/Wang Jianhua

Očekává se, že se v rámci oslav »Kazašského roku cestovního ruchu« uskuteční více než 35 akcí po celé Číně, jejichž cílem je propagovat kazašský cestovní ruch, kulturu a tradiční zvyky, uvedl.

»Kulturní a mezilidská spolupráce hraje důležitou roli při posilování bilaterálních vazeb a rozvíjení přátelství mezi národy našich zemí,« dodal.

Ve světě hluboké transformace, zvýšené nestability a rostoucích konfliktů potřebuje lidstvo vyvinout konsolidovaná a účinná řešení pro zajištění globální bezpečnosti a podporu hospodářského růstu, řekl Tokajev.

»V této souvislosti si Kazachstán vysoce cení vize prezidenta Si o budování společenství se sdílenou budoucností pro lidstvo, která v současném mezinárodním prostředí nabývá na aktuálnosti a přispívá k formování rovnoprávného a multipolárního světa,« uvedl.

»Čínou navržená Globální rozvojová iniciativa, Globální bezpečnostní iniciativa a Globální civilizační iniciativa budou velkým přínosem pro zajištění globální bezpečnosti a realizaci cílů udržitelného rozvoje,« dodal.

V souvislosti s rotujícím předsednictvím Kazachstánu v ŠOS Tokajev přislíbil, že se bude snažit vypracovat společné přístupy k řešení bezpečnostních problémů, posílit obchodní a hospodářskou spolupráci, podporovat ochranu životního prostředí a upevňovat přátelství mezi členskými zeměmi.

Uvedl také, že jeho země usiluje o další posílení mezinárodního vlivu organizace rozšířením kontaktů s významnými mezinárodními a regionálními organizacemi.

Očekává, že výsledek summitu bude plně odrážet šanghajského ducha, který se vyznačuje vzájemnou důvěrou, vzájemným prospěchem, rovností, konzultacemi, respektem k různým civilizacím a snahou o společný rozvoj.

»Šanghajský duch se shoduje s konceptem společenství se sdílenou budoucností lidstva, neboť oba podporují udržitelný rozvoj, společnou prosperitu, otevřenost a začlenění,« uvedl s tím, že tyto koncepty by měly být uznány jako norma v mezinárodních vztazích.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy