Americký prezident Joe Biden si v debatách s bývalým lídrem USA Donaldem Trumpem vedl tak špatně, že by měl začít připravovat projev, ve kterém oznámí, že odstupuje z volebního klání a nebude usilovat o druhé funkční období, uvedl americký novinář a nositel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh. A není zdaleka jediný.
»Jeden washingtonský politolog mi dnes řekl, že Demokratická strana čelí krizi národní bezpečnosti. Podle něj podporuje dvě ničivé války a v jejím čele stojí prezident, který zjevně selhává ve svých povinnostech. Možná je na čase připravit pro něj rezignační projev, který bude srovnatelný s prohlášením Lyndona Johnsona z roku 1968,« píše Hersh. Šestatřicátý prezident Spojených států, demokrat Lyndon Johnson, vzdal boj o znovuzvolení v březnu 1968 ještě během primárek (primárních voleb) uprostřed masových protestů proti válce ve Vietnamu.
»Jsou v pasti,« tak Hershův zdroj charakterizoval situaci vysokých představitelů Bílého domu, kteří spoléhali na to, že Biden si v debatách povede natolik dobře, aby si zajistil »tolik potřebnou podporu« finančních dárců. Jak publicista dodává, hlavní dárci Demokratické strany požadují, aby Bidenův volební štáb »udělal něco pro vyvrácení« zpráv o zhoršujícím se prezidentově stavu.
V Atlantě ve státě Georgia se uskutečnila vůbec první televizní debata mezi úřadujícím a bývalým prezidentem v historii USA. Byla to také první televizní debata, která se konala v červnu, čtyři měsíce před listopadovými volbami hlavy státu. Biden a Trump měli zakázáno mít s sebou mluvčí. Politikům byly vypnuty mikrofony, dokud nebyli vyzváni, aby začali mluvit.
CNN již uvedla, že Bidenův projev vyvolal v řadách Demokratické strany paniku, zatímco NBC jej zhodnotila jako »kolektivní sebevraždu« demokratů. Časopis Newsweek přisoudil vítězství Trumpovi. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uznala, že Biden měl slabý začátek svého vystoupení v debatě. Redakce deníku New York Times vyzvala Bidena, aby se kandidatury vzdal a uvolnil místo »energičtějšímu« demokratickému kandidátovi.
Předseda Sněmovny reprezentantů USA Mike Johnson rovnou konstatoval, že by Bidenův kabinet měl být odvolán. »Hodně lidí se ptá na 25. dodatek, odvolání se na 25. dodatek právě teď, protože je to alarmující situace,« řekl Johnson. »Naši protivníci vidí v tomto Bílém domě slabost, stejně jako my všichni,« dodal. »Myslím, že je to velmi nebezpečná situace.«
Podle 25. dodatku americké ústavy se v případě, že prezident není schopen vykonávat povinnosti svého úřadu, stává prezidentem viceprezident. Dodatek rovněž podrobně popisuje postup při nahrazení prezidenta.
»Chtěl bych požádat členy kabinetu, aby zpytovali svá srdce,« pokračoval Johnson. »Není to jen politická záležitost. Nejde jen o Demokratickou stranu. Jde o celou zemi. Máme tu vážný problém, protože máme prezidenta, který podle všeho na tento úkol nestačí.«
I mnoho amerických voličů se domnívá, že Demokratická strana by měla pro prezidentské volby v USA zvolit jiného kandidáta namísto Bidena. Svědčí o tom výsledky průzkumu veřejného mínění, které zveřejnil portál Axios a které provedla společnost Morning Consult.
Podle těchto údajů 60 % dotázaných voličů uvedlo, že Biden by měl být po svém slabém výkonu v televizní debatě »rozhodně« nebo »pravděpodobně« vyměněn na postu demokratického kandidáta na prezidenta USA.
Přitom na 45 % respondentů uvedlo, že by raději vidělo Bidena jako příštího amerického prezidenta, zatímco 44 % se vyslovilo pro Trumpa. Podle 57 % účastníků průzkumu předvedl Trump v debatě lepší výkon než Biden.
Prezidentské volby v USA se budou konat 5. listopadu. Trump již získal potřebný počet hlasů delegátů, aby se stal republikánským kandidátem na prezidenta. Biden, který se uchází o druhý mandát, si zajistil podporu dostatečného počtu delegátů Demokratické strany. Jejich nominace budou strany potvrzovat později v létě.
(cik)