Američtí antropologové našli důkazy, že na Velikonočním ostrově žilo v době rozkvětu rapanuiské civilizace podstatně méně lidí, než se historici v minulosti domnívali. To zpochybňuje teorie o jejím úpadku v důsledku ničení přírodních ekosystémů člověkem, uvedlo tiskové oddělení Kolumbijské univerzity.
»Naše analýzy ukazují, že populace Velikonočního ostrova nikdy nedosáhla velkého počtu, jak uváděly některé předchozí odhady. Ve skutečnosti se stalo něco opačného, než tvrdí teorie ekologického kolapsu – obyvatelé ostrova nezničili přírodní ekosystémy, ale snažili se je přizpůsobit svým potřebám v podmínkách neustálého nedostatku zdrojů,« uvedl výzkumník Kolumbijské univerzity Dylan Davis.
K tomuto závěru dospěli antropologové při analýze infračervených snímků povrchu Velikonočního ostrova, které pořídily kamery družice dálkového průzkumu Země Worldview-3. Na základě těchto snímků se vědci pokusili s pomocí systémů umělé inteligence určit celkovou plochu takzvaných »kamenných zahrad« – zemědělské půdy dávných obyvatel Velikonočního ostrova, kterou hnojili částicemi rozdrcených sopečných hornin.
Jak vědci vysvětlují, sopečné horniny obsahují velké množství fosforu, dusíku, draslíku, hořčíku a dalších živin důležitých pro růst rostlin, včetně batátů, sladkých brambor, které byly před příchodem Evropanů základem stravy obyvatel Velikonočního ostrova. Na základě této úvahy se vědci pokusili vypočítat velikost kultury Rapanui na základě maximální možné úrody batátů.
Výpočty, které antropologové provedli, ukázaly, že »kamenné zahrady« Velikonočního ostrova mohly uživit pouze dva tisíce lidí, pokud by jejich strava sestávala pouze z batátů. Zároveň izotopová analýza kostí a zubů představitelů rapanuiské civilizace ukázala, že sladké brambory tvořily asi 45 % celkového množství konzumovaných živin. Z tohoto důvodu se antropologové domnívají, že na Velikonočním ostrově nemohlo žít více než tři tisíce lidí.
Takové odhady, jak poznamenávají vědci, jsou několikanásobně nižší než předchozí výsledky výpočtů badatelů a zároveň jsou srovnatelné s počtem obyvatel ostrova (asi dva tisíce), kteří na jeho území žili v době kontaktu s Evropany. To zpochybňuje oblíbené teorie, že civilizace Rapanuiů upadla a zanikla v důsledku ekologické katastrofy a nadměrného využívání zdrojů Velikonočního ostrova dávnými Polynésany, uzavřeli antropologové.
Velikonoční ostrov se nachází v Tichém oceánu, 3700 km od pobřeží pevninského Chile. Na jeho území asi před dvěma tisíci lety žila civilizace Polynésanů Rapanui, která po sobě zanechala stopy v podobě obřích soch Moai. Podle současných představ historiků tato civilizace upadla a vlastně zanikla ještě před příchodem Evropanů na Velikonoční ostrov v důsledku vyčerpání jeho zdrojů a také s tím spojené války mezi domorodými kmeny.
(cik, TASS)
Tohle spíš vypadá na snahu podřídit vědu ideologii.