Paleontologové objevili na území státu Montana pozůstatky dosud neznámého druhu ceratopsidů, rohatých dinosaurů, kteří měli asymetrické rohy a také neobvyklé ostré výrůstky na okraji kostěného límce, informovala Coloradská státní univerzita (CSU).
»Objev tohoto druhu ceratopsida výrazně rozšířil naše znalosti o tom, jak mohly vypadat neobvyklé výrůstky na hlavě těchto dávných ještěrů. Zejména námi objevený Lokiceratops rangiformis měl na hlavě největší výrůstky s výjimkou kostěného límce. Předpokládáme, že tyto ‚rohy‘ hrály stejnou roli jako vzory na peří ptáků a pomáhaly jim přilákat partnery pro pokračování druhu,« uvedl vědecký pracovník CSU Joseph Sertich, jehož slova cituje tisková služba univerzity.
Vědci učinili tento objev při studiu úlomků dinosauřích kostí nalezených v roce 2019 v severní Montaně v sedimentech vzniklých na konci období křídy, tedy asi před 78 miliony let. V té době se v Severní Americe aktivně objevovaly a šířily nové druhy ceratopsidů, velkých rohatých dinosaurů, kteří měli specializovaný žvýkací aparát pro efektivní požírání vegetace a také velmi pestrou škálu rohů a kostěných límců.
Patřil k nim i vědci objevený druh, který byl pojmenován Lokiceratops rangiformis na počest boha Lokiho ze skandinávských mýtů, stejně jako sobi. Obě části jeho jména, jak vysvětlují paleontologové, jsou dány neobvyklým vzhledem tohoto plaza. Díky asymetrické velikosti svých rohů vypadá tento dinosaurus jako sob a díky špičatým okrajům výrůstků na kostěném límci připomíná dýku severského božstva.
Vědci poznamenávají, že tento dinosaurus byl dlouhý 6,7 metru a vážil asi pět tun, což z něj činí jednoho z největších ceratopsidů a největšího člena Centrosaurus, podčeledi dinosaurů, do které patří. Další neobvyklostí tohoto nálezu je, že Lokiceratops rangiformis je pátým druhem rohatého dinosaura, který současně žil v této oblasti světa na konci období křídy.
»V minulosti paleontologové předpokládali, že na stejném místě a ve stejném časovém období mohou podobným způsobem koexistovat pouze dva druhy ceratopsidů. Překvapivě se nám podařilo objevit hned pět druhů těchto dávných ještěrů, kteří žili ve stejné oblasti Země ve stejné geologické epoše,« shrnul profesor Utažské univerzity Mark Levene.
(cik)