Sankce způsobily, že jsou Rusko a Západ oficiálně ekonomicky odříznuti. Proto Rusko hledá nové partnery. Na svém hlavním investičním fóru, Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (SPIEF), Rusko rozšířilo hospodářskou spolupráci s takovými zeměmi, jako je Čína, Saúdská Arábie a Zimbabwe, upozornil server Fox News.
Mnoho účastníků fóra z Jižní Ameriky, Afriky a Blízkého východu si Rusko a tuto akci, která končí dnes, pochvalovalo. Nebyly přitom přítomny žádné významné západní společnosti.
Rusko na svém hlavním investičním fóru v Petrohradě, který založil Petr Veliký jako okno do Evropy, představilo svou ekonomiku gigantům, jako je Čína a Saúdská Arábie, a dlouhodobě perspektivním zemím, jako je Zimbabwe a Afghánistán.
Válka na Ukrajině vedla k největšímu otřesu ve vztazích Ruska se Západem od kubánské krize v roce 1962 a západní sankce si vynutily převrat v ruských hospodářských vztazích. Od doby, kdy Petr Veliký položil základy moderního ruského státu a na počátku 18. století učinil Petrohrad hlavním městem, vzhlíželi ruští vládci k Západu jako ke zdroji technologií, investic a myšlenek.
Vystupňování války na Ukrajině v roce 2022 však přimělo prezidenta Vladimira Putina, aby se zaměřil na Asii a zbytek nezápadního světa uprostřed toho, co Kreml označuje za hospodářskou blokádu ze strany Spojených států a jejich evropských spojenců.
Západní sankce však ruskou ekonomiku netorpédovaly a Moskva rozvíjí vztahy s Čínou, hlavními regionálními mocnostmi na Blízkém východě a napříč Afrikou a Latinskou Amerikou, upozornil server.
Je však méně jasné, kolik peněz jsou tyto země ochotny investovat do ruské ekonomiky a za jakou cenu. Ruští představitelé však tvrdí, že je to teprve začátek – a že vztahy se Západem jsou zničené na celou generaci.
Setkání se účastní zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa a dalších 45 zahraničních představitelů včetně saúdského ministra energetiky, ománského ministra obchodu a služeb a vysokého představitele hnutí Tálibán, které je v Rusku stále oficiálně zakázáno.
Ruský obchod se Zimbabwe je ale zatím nepatrný – pouhých 168 milionů dolarů v roce 2023 oproti obchodu mezi Ruskem a Evropskou unií ve výši 300 miliard dolarů před rokem 2022.
Agentura Reuters ale upozorňuje, že z fóra zmizeli západní investoři a investiční bankéři, kteří se sem kdysi sjížděli, aby si zajistili kus ruského obrovského nerostného bohatství a jeden z největších evropských spotřebitelských trhů. Z velké části pak podle serveru zmizeli i oligarchové z 90. let, kteří zbohatli na obchodech v chaosu hroutící se velmoci.
Tématem fóra je prohlášení: »Základem multipolárního světa je vytvoření nových bodů růstu«. Z úst mnoha zahraničních účastníků zazněla na adresu Ruska chvála. »Letošní ročník se rozrostl do velkoleposti… Je zde mnoho příležitostí,« řekl agentuře Reuters Nebeolisa Anako, zástupce Nigérie. »Západ se možná skutečně izoluje, protože je ve světě menšinou, i když velmi důležitou součástí světa. Vždy je lepší spolupracovat s ostatními částmi světa,« dodal. A i další představitelé z Afriky a Blízkého východu tato slova potvrdili.
Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salmán se na fóru setkal s Putinovým poradcem pro energetiku, místopředsedou vlády Alexandrem Novakem. Novak uvedl, že »spřátelené země« odebírají naprostou většinu jeho vývozu ropy a že přibližně 70 % z něj je placeno v národních měnách. »Do spřátelených zemí jsme letos za čtyři měsíce dodali již 95 % ropy a ropných produktů,« řekl Novak.
(cik)