Čína v rámci dialogu Šangri-La prosazuje otevřenou a rovnocennou bezpečnostní spolupráci, která by podpořila stabilitu a rozvoj

Čínský ministr obrany Tung Ťün v neděli v rámci 21. dialogu v Šangri-La vyzval k vytvoření regionálního bezpečnostního prostředí, které by se vyznačovalo rovnoprávnou účastí, nekonfliktností a upřímnou komunikací s cílem upevnit roli asijsko-pacifického regionu jako kotvy globálního rozvoje a stability.

»Jsme připraveni spolupracovat s vámi všemi na budování asijsko-pacifického společenství se společnou budoucností a sdílet výhody bezpečnosti a rozvoje,« řekl Tung.

Společná bezpečnost

Tváří v tvář společným bezpečnostním výzvám nemůže žádná země zůstat nedotčena a jednou z hluboce zakořeněných příčin probíhajících válek a konfliktů je, že bezpečnostní zájmy některých zemí byly dlouho ignorovány, poznamenal Tung.

Čína prosazuje pozitivní řešení izraelsko-palestinského konfliktu konstruktivním způsobem v Radě bezpečnosti OSN i v celosvětovém měřítku, uvedl Muhammad Syaroni Rofii, lektor ze Školy strategických a globálních studií na Indonéské univerzitě.

»Tento alternativní přístup nachází odezvu u lidí na celém světě. A je načase, aby se někteří obyvatelé Západu vzdali svých dvojích standardů,« poznamenal akademik.

Čína svou Globální bezpečnostní iniciativou, která se vyznačuje společnou, komplexní, kooperativní a udržitelnou bezpečností, přispěla k řešení konfliktů.

Čína bude vždy prosazovat férovost a spravedlnost pro ostatní rozvojové země a vytvářet pro ně více příležitostí zapojit se do řízení bezpečnosti na rovnoprávném základě, uvedl Tung.

Bezpečnost podporuje prosperitu

Stabilní prostředí je důležité pro hospodářský růst v asijsko-pacifickém regionu, uvedli analytici.

Hospodářské subjekty mohou využívat mír a stabilitu pro globální spolupráci, která pomáhá budovat globální vazby a urychlovat globální hodnotové řetězce, uvedl Rofii.

Za posledních 40 let byl asijsko-pacifický region nejmírumilovnějším regionem na světě a dosáhl pozoruhodného růstu, uvedl Čang Čch‘, docent na Čínské národní univerzitě obrany.

»Většina asijsko-tichomořských zemí se řídí pěti zásadami mírového soužití a své rozdíly a konflikty řeší prostřednictvím dialogu a konzultací, čímž si udržují stabilitu a prosperitu,« řekl Čang agentuře Xinhua.

Tung ve svém projevu vyzval země v regionu, aby jednaly se silným smyslem pro zodpovědnost, důvěryhodnost a upřímnost a dosáhly oboustranně výhodných výsledků, a vytvořily tak trvalý mír a společnou prosperitu pro asijsko-pacifický region.

»Za těžce vydobytou stabilitu a prosperitu v asijsko-pacifickém regionu vděčíme vizi a společnému úsilí našich lidí. Nedovolíme žádné zemi ani žádné síle, aby v našem regionu vyvolala konflikt a chaos,« uvedl.

Na leteckém snímku z dronu pořízeném 13. května 2024 je vidět plavidlo Čínské pobřežní stráže (CCG) 3502, které v Jihočínském moři zásobuje další plavidla. CCG prováděla pravidelné cvičení během operací na ochranu práv a prosazování práva ve vodách Chuang-jen Tao. FOTO Xinhua/Wang Yuguo

Odolávání vměšování

Vytvářením malých skupin některé zahraniční mocnosti podkopávají ústřední postavení ASEAN a vnášejí do regionálního míru a rozvoje nestabilní faktory.

Čínská delegace v rámci dialogu v Šangri-La několikrát varovala, že takové jednání ohrožuje bezpečnost a stabilitu v Jihočínském moři a nakonec se obrátí proti nim.

»Tuto otázku lze vyřešit pouze v rámci ASEAN. Vzhledem k tomu, že se ASEAN a Čína dohodly, že budou jednat o kodexu chování, mělo by se větší úsilí zaměřit na brzké dokončení jednání,« uvedl Lee Pei May, politický expert z Mezinárodní islámské univerzity v Malajsii.

Anna Malindog-Uy, viceprezidentka manilského think tanku Asian Century Philippines Strategic Studies Institute, se k tomuto názoru připojila a zdůraznila, že vnější síly mohou zvyšovat riziko eskalace napětí v Jihočínském moři.

Čína je vždy přesvědčena, že země musí při řešení regionálních bezpečnostních záležitostí prosazovat skutečný multilateralismus, a architektura regionální bezpečnostní spolupráce zaměřená na ASEAN je všeobecně uznávána jako životaschopná a účinná, uvedl Tung ve svém projevu.

»Čínská armáda zaujme otevřenější přístup a bude spolupracovat s armádami regionálních zemí na budování nového typu bezpečnostního partnerství, které se bude vyznačovat rovností, vzájemnou důvěrou a oboustranně výhodnou spoluprací,« řekl Tung.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy