Čínská sonda Čchang’e-6 přistála na odvrácené straně Měsíce, aby odebrala vzorky

Čínská sonda Čchang’e-6 přistála na odvrácené straně Měsíce s cílem odebrat během dvou dnů vzorky z pánve South Pole-Aitken (SPA), které budou dopraveny zpět na Zemi, uvedl Čínský národní vesmírný úřad (CNSA).

Kombinace sondy Čchang’e-6, která je podporována přenosovou družicí Čchüe-čchiao-2, přistála v určené přistávací oblasti v pánvi SPA. Níže je uveden videozáznam přistání na Měsíci, který zveřejnila CNSA.

Mise Čchang’e-6 dosáhla technologického průlomu, včetně konstrukce retrográdní dráhy Měsíce a technologie řízení. Bude pokračovat v plnění klíčových úkolů, jako je inteligentní, rychlý odběr vzorků z odvrácené strany Měsíce a vzlet na měsíční povrch, uvedla CNSA.

Sonda Čchang-e 6, která je pojmenována po čínské měsíční bohyni, se skládá z orbiteru, návratového modulu, přistávacího modulu a výstupového modulu. Od svého startu 3. května prošla různými fázemi, jako je přesun ze Země na Měsíc, brzdění v blízkosti Měsíce, obíhání Měsíce a sestup na přistání. Kombinace přistávacího modulu a výstupního modulu se 30. května oddělila od kombinace orbiteru a návratového modulu.

Ilustrace ukazuje kombinaci přistávacího modulu a ascendentu čínské sondy Čchang’e-6, která 2. června 2024 přistane v kotlině South Pole-Aitken (SPA) na odvrácené straně Měsíce. FOTO – CNSA

Přistání na Měsíci

Místo přistání sondy Čchang’e-6 se nachází v impaktním kráteru známém jako Apollo Basin, který se nachází v pánvi SPA. Volba padla na potenciální hodnotu Apollo Basin pro vědecký výzkum a také na podmínky v oblasti přistání, včetně komunikačních a telemetrických podmínek a rovinatosti terénu, uvedl Huang Hao, vesmírný expert z Čínské korporace pro vědu a techniku v kosmonautice (CASC).

V neděli v 6.09 ráno přistávací modul zažehl motor o tahu 7500 newtonů, aby zpomalil, a začal klesat z výšky asi 15 kilometrů nad měsíčním povrchem. Kamery na přistávacím modulu přitom pořizovaly snímky oblasti přistání a přenášely je do počítačů na přistávacím modulu, aby bylo možné identifikovat případná nebezpečí na povrchu, například velké kameny, a plavidlo mohlo manévrovat tak, aby se jim vyhnulo.

Animace ukazuje, jak funguje přenosová družice Čchüe-čchiao-2. FOTO – CMG

Ve výšce asi 100 metrů nad povrchem Měsíce přerušila kombinace sestup a na chvíli se vznášela, aby provedla přesnou detekci menších překážek a určila místo konečného přistání, než pokračovala v sestupu pomalejší, stálou rychlostí, uvedla CNSA.

Sonda Čchang’e-6 čelí jinému terénu než vzorová mise Čchang’e-5. Pro vyzvednutí vzorků z méně známé vzdálené strany potřebuje sonda pro komunikaci přenosovou družici a musí být ještě efektivnější a časově náročnější.

»Přestože je vzdálenější strana Měsíce členitější, můžeme si vybrat relativně lepší místo pro přistání,« řekl CGTN Lu Jün-tchung z China Aerospace Science and Technology Corporation.

Ilustrace ukazuje eliptickou dráhu sondy Čchang’e-6 kolem Měsíce v různých obdobích. FOTO – CMG

Proces odběru vzorků

Kvůli překážkám na Měsíci je perioda komunikačního okna Země-Měsíc na vzdálené straně Měsíce i s pomocí služby přenosové družice Čchüe-čchiao-2 stále kratší než na blízké straně.

Čchang’e-6 je ve srovnání se svým předchůdcem připraven na rychlejší proces vzorkování. Očekává se, že bude trvat zhruba 14 hodin, což je výrazné zkrácení oproti 22 hodinám, které potřeboval Čchang’e-5. Během celého procesu vzorkování sondy Čchang’e-5 bylo vysláno přibližně 1000 instrukcí, zatímco u sondy Čchang’e-6 se očekává snížení tohoto počtu na zhruba 400.

Vzhledem k tomu, že je plánováno dokončení odběru vzorků přibližně dva dny po přistání, přijala sonda Chang’e-6 dvě metody odběru vzorků z Měsíce, které zahrnují použití vrtáku pro odběr podpovrchových vzorků a uchopení vzorků na povrchu pomocí robotického ramene.

Raketa Dlouhý pochod-5, která nese sondu Čchang-e 6, startuje ze startovací rampy na kosmodromu Wen-čchang v jihočínské provincii Che-nan, 3. května 2024. FOTO – CNSA

Aby byl zajištěn hladký průběh odběru vzorků na Měsíci, vývojový tým sondy Čchang’e-6 pod vedením vesmírného experta Ťin Šeng-i z CASC předem vybudoval pečlivou simulační laboratoř. Laboratoř kopíruje místo přistání na Měsíci, včetně prostředí, rozložení hornin a podmínek v měsíční půdě, a to na základě údajů z průzkumu sondy Čchang’e-6. Díky pečlivé simulaci prostředí může tým vyvíjet a ověřovat strategie odběru vzorků a postupy řízení zařízení, což zajišťuje přesnost pokynů zasílaných sondě.

Čchang’e-6 se může pochlubit inteligentním procesem odběru vzorků, což je pro průzkum Měsíce velký skok. Díky tomu může sonda autonomně provádět pokyny a rozhodovat se v reálném čase na základě údajů ze senzorů, což snižuje potřebu neustálé komunikace se Zemí.

Čchang’e-6 v podstatě dokáže rozložit složité instrukce na menší akce, ověřit jejich úspěšnost pomocí palubních senzorů a podle potřeby upravit svůj postup, aniž by čekal na další příkazy z řídicího střediska mise. To výrazně zefektivňuje proces odběru vzorků a minimalizuje zpoždění způsobené zpožděním signálu Země-Měsíc.

(pr)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy